مکرون: اگر مرکل خواهان ریاست بر کمیسیون اروپا باشد، از او حمایت می‌کنم

۲۲ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۵ کد : ۱۹۸۴۰۸۹ سرخط اخبار

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در حالی که گمانه‌زنی‌ها درباره تحرکات کشورهای مختلف عضو اتحادیه اروپا برای انتخاب رئیس کمیسیون اروپا ادامه دارد، «امانوئل ماکرون» رئیس‌‌جمهور فرانسه تاکید کرده که در صورت تمایل آنگلا مرکل صدراعظم آلمان برای این سمت، از او حمایت می‌کند.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه با شبکه سوئیسی «آر‌تی‌اس» درباره انتخاب جایگزین «ژان کلود یونکر» رئیس کنونی کمیسیون اروپا اظهاراتی مطرح کرد.

پیشتر در خبرها آمده بود که امانوئل ماکرون و آنگلا مرکل درباره اینکه به دنبال انتخابات پارلمانی اروپا چه کسی به سمت ریاست کمیسیون اروپا منصوب شود دچار اختلاف‌نظر شده‌اند.

ماکرون در مصاحبه تازه خود با رسانه سوئیسی ضمن تاکید بر اینکه «اتحادیه اروپا به فردی قدرتمند در رأس کمیسیون اروپا نیاز دارد»، از ریاست آنگلا مرکل بر کمیسیون اروپا حمایت کرد اما این حمایت را به تمایل مرکل برای برعهده گرفتن این منصب منوط کرد.

ماکرون گفته که به دلیل دوستی خود با صدراعظم آلمان، نمی‌خواهد بر روی تصمیم او در خصوص حضور یا عدم حضور در منصب ریاست کمیسیون اروپا تاثیری بگذارد و این تصمیم را به خود مرکل وامی‌گذارد.

رئیس‌جمهور فرانسه البته افزود: «اگر او خواهان (ریاست بر کمیسیون اروپا) باشد، من از او حمایت خواهم کرد».

اظهارات ماکرون در حالی مطرح شده که مرکل ماه گذشته میلادی در اظهاراتی اعلام کرد که او بعد از کنار رفتن از صدراعظمی آلمان، خواهان هیچ سمتی در اتحادیه اروپا یا هیچ منصب سیاسی نیست.

مرکل در ماه اکتبر، رسما اعلام کرده بود که بعد از اتمام چهارمین دوره صدراعظمی او در آلمان در سال ۲۰۲۱ از این سمت کنار می‌رود.

صدراعظم آلمان همچنین از انتخاب «مانفرد وبر» عضو آلمانی پارلمان اروپا برای ریاست بر کمیسیون اروپا حمایت کرده است.

دوره ریاست ۵ ساله «ژان کلود یونکر» رئیس کنونی کمیسیون اروپا ۳۱ اکتبر ۲۰۱۹ (۹ آبان ۱۳۹۸) به اتمام می‌رسد.

کلید واژه ها: امانوئل مکرون فرانسه آنگلا مرکل اتحادیه اروپا


نظر شما :