تکرار سیاست‌های ۴۰ ساله

خواسته‌های دوازده‌گانه پمپئو مغایر واقعیات است

۰۲ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۴ کد : ۱۹۷۶۸۲۹ اخبار اصلی پرونده هسته ای خاورمیانه
نویسنده خبر: سید حسین موسویان
سید حسین موسویان در یادداشتی می‌نویسد: لیست خواسته‌های دوازده‌گانه پمپئو تکرار سیاست‌های چهل ساله آمریکا در مورد ایران است که قبلا آزمایش شده و شکست خورده است.
خواسته‌های دوازده‌گانه پمپئو مغایر واقعیات است

نویسنده: سید حسین موسویان، پژوهشگر ارشد دانشگاه پرینستون آمریکا
دیپلماسی ایرانی:
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا لیستی از خواسته های آمریکا از ایران با تهدید شکست ایران را ارائه کرد. مواضع جنگجویانه وی یک هفته بعد از خروج ترامپ از برجام چیزی بجز تقاضای تسلیم محض ایران نبود. اوگفت که تحریم ها مجدد با تاثیرگذاری کامل باز خواهند گشت و ایران باید بداند که این تازه اول کار است.
دوازده خواسته پمپئو ناشی از عدم درک درست او از سیاست خارجی ایران، حقوق بین الملل و واقعیت های منطقه است.
 اولین درخواست پمپئو این بود که ایران باید همه جنبه های نظامی فعالیت های هسته ای قبلی اش را به آژانس اتمی اعلام کند. درحالیکه طبق برجام، موضوع ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران بعد از سال ها رسیدگی آژانس بین المللی انرژی اتمی شامل بازرسی از سایت های نظامی ایران، ارزیابی و جمع بندی نهایی حاصل و پرونده آن نیز توسط آژانس بسته شد.
دومین درخواست پمپئو در مورد توقف غنی سازی و آب سنگین ایران نیز مخالف پیمان عدم اشاعه(ان پی تی) است زیرا که طبق این معاهده کشورهای عضو حق بهره مندی از تکنولوژی صلح آمیز هسته ای شامل غنی سازی را دارند و به همین دلیل هم ایران همچون ژاپن و آرژانتین و برزیل، غنی سازی مشروع و قانونی دارد. ضمن اینکه برجام و مصوبه شورای امنیت سازمان ملل هم این حق ایران را به رسمیت شناخته است.
سومین درخواست پمپئو در مورد دسترسی بدون قید و شرط آژانس است. براساس برجام، ایران بالاترین استاندارهای شفافیت در برنامه هسته ای را پذیرفته است که شامل پادمان، پروتکل الحاقی و ترتیبات فرعی کد 3.1 می باشد و طبق نرم های بین المللی استاندارد بالاتری هم وجود ندارد.
چهارمین مورد پمپئو اینکه ایران باید توسعه برنامه موشکی بالستیک و پرتاب موشک هایی که قابلیت حمل سلاح هسته ای دارند را متوقف کند. درحالیکه اساسا ایران توان موشکی با قابلیت حمل سلاح هسته ای ندارد. برنامه موشکی ایران از آن زمان شکل گرفت که ایران قربانی موشک های صدام شد و ناچار به دفاع بود. در تاریخ معاصر، هیچ ملتی به اندازه ایرانی ها قربانی موشک نبوده است. توان موشکی ایران برای ایجاد بالانس با توان موشکی عربستان و اسراییل و جهت بازدارندگی حمله احتمالی نظامی آمریکا، ضروری است.
پنجم اینکه پمپئو خواسته که ایران تمامی شهروندان آمریکایی را از زندان آزاد کند. این خواسته به قدری غیرمشروع است که ایران از آمریکا بخواهد همه اتباع ایرانی زندانی در آمریکا را آزاد کند.
ششم اینکه پمپئو مدعی شد که ایران باید به اصطلاح حمایت از "گروه های تروریستی مثل حزب الله و حماس رامتوقف کند". حماس و حزب الله هر دو طی انتخابات آزاد مردمی در فلسطین و لبنان رای آورده اند و لذا پایگاه مشروع مردمی دارند بویژه اینکه حزب الله در انتخابات اخیر لبنان پیروزی چشمگیر داشت. لذا خواست پمپئو در تضاد با خواست مردم لبنان و فلسطین است و نه ایران.
اما راجع به موضوع تروریسم واقعیت این است که اولا آقای ترامپ در دیدار اخیر خود با امیر قطر رسما اعتراف کرد که عربستان و امارات و قطر هر سه متحد آمریکا، حامی تروریست بوده اند و ثانیا نخست وزیر سابق قطر هم اعتراف کرد که آمریکا و متحدان عربش از گروه های تروریستی در سوریه حمایت کرده اند.
هفتمین خواست پمپئو این بود که ایران به حاکمیت عراق احترام گذاشته و اجازه دهد که نیروهای بسیجی مردمی عراق، خلع سلاح شوند. این خواسته آمریکا نیز خلاف واقعیات است زیرا این آمریکاست که هزاران سرباز به همراه پایگاه نظامی در عراق دارد و ائتلاف هادی عامری فرمانده نیروهای مردمی عراق نیز در انتخابات مردمی اخیر این کشور به پیروزی بزرگی دست یافت. ضمن اینکه مقامات نظامی عراق هم تاکید کرده اند که بدون ایران، بغداد به دست داعش سقوط کرده بود. اما مخالفت پمپئو با نیروهای مردمی عراق که تنها شیعه هم نیستند، مخالفت با فتوای مرجعیت شیعه عراق، آیت الله سیستانی نیز می باشد. لذا این خواسته هم در تضاد با خواست مردم عراق است و نه ایران.
هشتم اینکه پمپئو خواست که ایران با ختم حمایت از حوثی ها، از یک راه حل مسالمت آمیز برای حل بحران یمن حمایت کند. از آغاز تجاوز نظامی عربستان به یمن، که طبق ارزیابی سازمان ملل فاجعه بارزترین مصیبت انسانی معاصر را موجب شده، ایران خواستار راه حل سیاسی بوده است. آقای ظریف وزیر خارجه ایران، در آوریل 2015، طرح چهار ماده ای صلح یمن را پیشنهاد کرد.
در پاسخ به نهمین تقاضای پمپئو در مورد خروج ایران از سوریه اینکه نیروهای ایران و روسیه براساس درخواست دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارند و طبق مقررات بین الملل حضور نیروهای آمریکایی در سوریه غیرقانونی است زیرا دولت سوریه مخالف است. ضمن اینکه خواسته پمپئو مغایر حق حاکمیتی دولت سوریه و تلاش دمشق در مبارزه با تروریسم است.
پمپئو در دهمین خواسته خود ایران را متهم به حمایت از طالبان و القاعده در افغانستان کرده و خواستار توقف آن شده است که کلیت این ادعا دروغ است. ایران سال ها با القاعده و طالبان جنگیده و این دو گروه وابسته به آمریکا و عربستان هم طبق اظهارات رسمی خانم هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت آمریکا در سال 2011، توسط آمریکا و متحدانش ایجاد شدند.
وزیر خارجه آمریکا همچنین در یازدهمین خواست خود خواستار توقف حمایت نیروی قدس سپاه پاسداران ایران از به اصطلاح تروریسم شده است. ماموریت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران دقیقا مثل ماموریت نیروی سنتکانم آمریکاست با این تفاوت که عملیات نیروی قدس برای حفط امنیت مرزها و منافع ملی ایران درمنطقه خودش می باشد درحالیکه عملیات نیروی سنتکام آمریکا هزاران مایل خارج از مرزهای خودش بوده و دخالت در منطقه خاورمیانه است.
و بالاخره دوازدهمین خواست پمپئو اینکه ایران باید به تهدید همسایگانش که بیشترشان هم پیمان آمریکا هستند پایان دهد. ظاهرا آقای پمپئو تاریخ را فراموش کرده که این صدام، رهبر یک کشور عربی، بود که با حمایت آمریکا و متحدانش به ایران تجاوز کرد و صدها هزار ایرانی را به خاک و خون کشید. حقیقت دوم هم اینکه این آمریکاست که با حملات نظامی به کشورهای منطقه همچون  عراق و افغانستان و لیبی، منطقه را بی ثبات و غرق در بحران کرده است.
لیست خواسته های دوازده گانه پمپئو تکرار سیاست های چهل ساله آمریکا در مورد ایران است که قبلا آزمایش شده و شکست خورده، منطقه را بی ثبات کرده، نتیجه معکوس داشته و چیزی هم جز خودزنی عاید آمریکا نکرده است. خواسته های غیرعملی او چیزی بجز سیاست تغییر رژیم در ایران نیست که نتیجه آن مرگ دیپلماسی و مسیر جنگی خانمانسوز است. امروز جهان به دیپلماسی نیاز دارد. بحران هسته ای ایران تنها بحران در منطقه بود که از طریق دیپلماسی حل شد. باید از این مدل برای حل سایر بحران ها استفاده کرد.
منبع: لوبلاگ

سید حسین موسویان

نویسنده خبر

سید حسین موسویان متولد 1336 در کاشان است. موسویان همچنین از اعضای موسس حزب عدالت و توسعه محسوب می شود. وی در دولت هاشمی رفسنجانی سفیر ایران در آلمان ...

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: پمپئو سید حسین موسویان ایران و آمریکا


نظر شما :