اعلام آمادگی ماکرون برای میانجیگری میان ترکیه و کردهای سوریه

۱۰ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۵ کد : ۱۹۷۵۷۳۹ سرخط اخبار

دفتر ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد، پاریس برای میانجیگری میان ترکیه و نیروهای دموکراتیک عمدتا کرد سوریه آمادگی دارد و به این نیروها درباره حمایت فرانسه در برقراری ثبات در شمال سوریه اطمینان داده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، خالد عیسی، نماینده کردهای سوریه در پاریس پس از دیدار امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه با هیاتی از شمال سوریه شامل نیروهای کرد ی پ گ (یگان های مدافع خلق) گفت، ماکرون وعده داد نیروهای فرانسوی را به منبج اعزام کند تا از آنها در جنگ با داعش حمایت به عمل آورند و ترکیه را متقاعد کنند که در این شهر پیشروی نکند.

اما دفتر ریاست جمهوری فرانسه بدون اظهارنظر در این رابطه اعلام کرد، ماکرون در دیدار با اعضای نیروهای دموکراتیک سوریه که یک گروه متشکل از شبه نظامیان کرد و عرب است، ابراز امیدواری کرد بتواند به گفت وگو میان این گروه و ترکیه کمک کند.

ترکیه یگان های مدافع خلق را زیر مجموعه حزب کارگران کردستان (پ ک ک) می داند. شبه نظامیان ی پ گ بخش مهمی از نیروهای دموکراتیک سوریه را تشکیل می دهند.

ماکرون همچنین در این دیدار از نقش تعیین کننده نیروهای دموکراتیک سوریه در مبارزه با داعش تقدیر کرد. او همچنین از کمک فرانسه به تثبیت یک منطقه امنیتی در شمال شرقی سوریه با هدف پیشگیری از قدرت مجدد داعش خبر داد. منابع کرد گفته اند ماکرون از افزایش حضور نظامی فرانسه به این منطقه خبر داده است اما منابع دولت فرانسه این گفته را تایید نکرده اند.

شبه نظامیان ی پ گ و نیروهای دموکراتیک سوریه از متحدان آمریکا در مبارزه با داعش هستند. آمریکا و فرانسه در تجهیز و آموزش این شبه نظامیان نقش مهمی داشته اند. آمریکا همچنین با موضع ترکیه درباره ارتباط ی پ گ با پ ک ک موافق نیست.

دیدار ماکرون با فرماندهان نیروهای دموکراتیک سوریه در حالی صورت گرفت که پس از بیرون رانده شدن شبه نظامیان کرد از عفرین به وسیله ارتش ترکیه و شبه نظامیان سوری مورد حمایتش، آنکارا به نیروهای دموکراتیک سوریه هشدار داد تا شهر منبج را هم ترک کنند.

منبج در شمال سوریه است و نیروهای دموکراتیک سوریه دو سال پیش آن را از دست داعش خارج کردند. علاوه بر این شبه نظامیان، تعدادی از نظامیان آمریکایی هم در منبج حضور دارند.

کلید واژه ها: نیروهای دموکراتیک سوریه ماکرون ی پ گ


نظر شما :