ویزای گروهی ایران و روسیه سال ۲۰۱۸ لغو می‌شود

۱۵ دی ۱۳۹۶ | ۱۴:۵۳ کد : ۱۹۷۴۱۷۳ سرخط اخبار

سرپرست دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری با اعلام نام کشورهایی که پیشنهاد لغو روادید با آن ها در حال پیگیری است، از به سرانجام رسیدن رژیم لغو روادید گروهی بین ایران و روسیه در نخستین ماه های سال ۲۰۱۸ خبر داد.

لیلا اژدری با توضیح این که ویزا به امور خارجه مربوط می شود و سیاست ایران این است که برای حرمت گذاشتن به شهروندان ایرانی و دولت جمهوری اسلامی، لغو ویزا دوطرفه باشد، به ایسنا گفت: هرچند ما در بخش گردشگری معتقدیم اگر ویزا یک طرفه لغو شود بیشتر به نفع کشور و صنعت گردشگری تمام خواهد شد، همان طور که پس از لغو یک طرفه ی ویزا از سوی ایران برای جمهوری آذربایجان، تعداد زیادی گردشگر آذربایجانی به ایران سفر کردند.

ویزای گروهی ایران و روسیه در سال ۲۰۱۸ لغو می شود و از آن پس روس ها و ایرانی ها در قالب گروه های ۱۵ نفره و از طریق آژانس می توانند بدون ویزا به کشور مقابل سفر کنند

وی اضافه کرد: به هر حال درباره ی ویزا، سیاست دولت و وزارت امور خارجه، به عنوان مسؤول مستقیم و تصمیم گیرنده نهایی اهمیت دارد و قطعا نسبت به پیشنهادهای سازمان میراث فرهنگی وگردشگری اولویت دارد. با این حال ما پیشنهاداتمان را به وزارت خارجه ارائه می کنیم.

اژدری افزود: ما با وزارت خارجه بحث های زیادی در ارتباط با ویزا داشته ایم، درباره ی روسیه هم پیشنهاد لغو ویزای دو طرفه داده شد که کارهای نهایی آن درحال انجام است. به این ترتیب که گردشگران روس و ایرانی می توانند در قالب گروه های ۱۵ نفره بدون نیاز به دریافت ویزا، به شکل مانیفستی و از طریق آژانس هایی که از سوی دو کشور معرفی می شوند، به ایران و روسیه سفر کنند.

او درباره زمان قطعی برقراری این رژیم بین دو کشور، اظهار کرد: همه کارها و اقدامات لازم انجام شده و فکر می کنم در آینده خیلی نزدیک با سفر هیات بلندمرتبه از ایران به روسیه، این پروژه به سرانجام برسد.

سرپرست دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری درباره ی سایر پیشنهادهایی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارت خارجه برای پیگیری لغو روادید داده است، گفت: در ارتباط با چین این پیشنهاد را مطرح کرده ایم، چون در گردشگری کشور خاصی محسوب می شود، مدل پیشنهادی ما مشابه روسیه و لغو روادید گروهی بوده است.

وی درباره لغو روادید با هند که زمانی جزو پیشنهادهای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود، اظهار کرد: فعلا این کشور را از دستور کار خارج شده است، چون در حال حاضر بین بازارهای هدف، اولویت ندارد. ما در ارتباط با موضوع لغو روادید فعلا روی کشورهای تاپ و در اولویت جذب گردشگر متمرکزیم که روسیه، چین، آلمان و ترکیه از آن جمله است.

او درباره جزییات پیشنهاد لغو ویزا با آلمان توضیح داد: این کشور جزو اصلی ترین بازارهای هدف گردشگری ایران است، هرچند موضوع لغو روادید با طرف آلمانی تا کنون مطرح نشده، به اضافه این که درحال حاضر با کمیسیون گردشگری اتحادیه اروپا روابط و همکاری های گردشگری خوبی را آغاز کرده ایم که احتمالا در آن قالب، چنین پیشنهادهایی را بتوان پیگیری کرد.

اژدری در پاسخ به این پرسش که آیا مدل پیشنهادی برای لغو روادید در حوزه اروپا مشابه روسیه و منحصر به سفرهای گروهی است، گفت: اجازه دهید در جلسات فنی و کارشناسی جزییات آن نهایی و مدل های مختلف بررسی و سپس اطلاع رسانی شود.

کلید واژه ها: لغو روادید


نظر شما :