هنردوست: پاکستان حضور قوی‌تری در مرز داشته باشد

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۰ کد : ۱۹۶۸۹۰۹ سرخط اخبار

سفیر کشورمان در اسلام آباد گفت: با وجود مرز طولانی 960 کیلومتری در خشکی و وقوع تحولات و حوادث مرزی اقتضاء می کند خط تماس مستقیم میان دو کشور هر چه سریع برقرار شود.

مهدی هنردوست در گفت وگو با ایسنا با اشاره به سفر وزیر امور خارجه کشورمان به اسلام آباد در رابطه با حادثه تروریستی حمله به مرزبانان کشورمان در منطقه مرزی میرجاوه گفت: هدف از این سفر رسیدگی به حادثه تاسف بار حمله تروریستی به مرزبانان کشورمان و ارتقاء سطح همکاری ها در مسائل مرزی بود. در راستای این هدف آقای ظریف و هیات همراه با عالی ترین مقامات سیاسی، نظامی، امنیتی و انتظامی پاکستان دیدار کردند و از طرف های پاکستانی خواست تا توجه بیش تری به امور مرزی شود. هم چنین در این سفر بر لزوم پیگیری جدی موضوع آزادی سرباز به اسارت گرفته شده توسط اشرار تاکید شد.

وی گفت: در این سفر هم چنین بر لزوم تشکیل نشست کمیته امنیتی مرزی، افزایش حضور نیروهای پاکستانی در مناطق مرزی و تقویت همکاری های مرزی تاکید شد.

اویل اردیبهشت مرزبانان کشورمان در حال گشت زنی در منطقه مرزی میرجاوه بودند که تعدادی از تروریست ها از خاک پاکستان به سمت آنها شلیک کردند. در پی این حادثه تروریست هشت نفر از مرزبانان کشورمان به شهادت رسیده و یک نفر از آنها هم توسط تروریست ها که مجروح شده بود به اسارت گرفته شد.

به دنبال این حمله تروریستی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در راس یک هیات بلند پایه سیاسی، نظامی، انتظامی و امنیتی به اسلام آباد سفر و با مقامات عالی رتبه این کشور دیدار و خواستار پیگیری جدی این موضوع و آزادی سرباز به اسارت گرفته شده از سوی آنها شد.

برقراری خط تماس مستقیم بین تهران و اسلام آباد برای ایجاد ارتباط سریع در چنین شرایطی یکی از دستاوردهای این سفر بود.

هنردوست در پاسخ به این پرسش که با توجه به افزایش افراط گرایی در منطقه، مسوولان پاکستانی چه وعده هایی برای مقابله با اقدامات تروریستی داده اند و چه اقداماتی در این زمینه انجام خواهند داد؟ خاطرنشان کرد: دو طرف در مذاکرات خود توافق کردند در راستای مبارزه با گروه های افراطی و اشرار در مناطق مرزی همکاری های خود را تقویت کرده و با مدیریت و تعامل مشترک و موثرتر از وقوع حوادث تروریستی در این مناطق جلوگیری کنند و در همین راستا با تاکید طرف ایرانی قرار شد در اسرع وقت طرف پاکستانی نسبت به حضور قوی تر و موثرتر در منطقه مرزی اقدامات لازم را به عمل آورد.

این دیپلمات کشورمان در ادامه با اعلام افزایش 30 درصدی حجم تعاملات تجاری تهران و اسلام آباد گفت: روابط ایران و پاکستان به ویژه در سال گذشته از روند رو به رشدی در ابعاد مختلف سیاسی اقتصادی برخوردار بوده است و پس از رفع تحریم ها شاهد تحولات مثبتی در سطوح مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و غیره هستیم. در سال گذشته آقای روحانی رئیس جمهور کشورمان دو سفر به پاکستان یکی در قالب روابط دو جانبه و دیگری روابط منطقه ای (شرکت در اجلاس سران اکو) داشتند. امضای هفت یادداشت تفاهم همکاری بین ایران و پاکستان ثمره سفر دو جانبه رئیس جمهور بود و در حال حاضر شاهد افزایش حدود 30 درصدی حجم روابط تجاری ایران و پاکستان به بیش از یک میلیارد دلار هستیم. خوشبختانه با موافقت دو طرف نسبت به برقراری روابط بانکی با هدف رسیدن به تعاملات بانکی تا سقف 5 میلیارد دلار، قادر خواهیم بود گام های بلندتری برداریم.

سفیر کشورمان در اسلام آباد هم چنین از شروع صدور ویزای الکترونیکی بین ایران و پاکستان خبر داد و افزود: با توجه به این که بیش از بیست درصد جمعیت پاکستان را شیعیان تشکیل می دهند و بسیاری از جامعه محترم اهل تسنن پاکستان از محبین اهل بیت علیهم السلام هستند، بخش قابل توجهی از گردشگران زیارتی که به منظور زیارت مشهد مقدس و شهر مقدس قم به ایران سفر می کنند را پاکستانی ها تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: علاوه بر این تسهیل سفر و افزایش خدمات به گردشگران پاکستانی از جمله شروع صدور ویزای الکترونیکی و رایزنی جهت ساخت استراحت گاه های بین راهی برای زائران در استان های مرزی کشورمان از اولویت های کاری سفارت ایران در اسلام آباد و سایر نمایندگی های ایران در پاکستان بوده است و در سال گذشته هم گردشگران زیارتی و سیاحتی بیش تری در مقایسه با سال های قبل، از پاکستان به ایران عزیمت کرده اند.

سفیر کشورمان در اسلام آباد در ادامه گفت: در سال جاری شاهد رفت و آمد مسوولان دو کشور در چارچوب برگزاری اجلاس ها، نشست ها و کمیسیون های مشترک در زمینه های مختلف خواهیم بود.

این دیپلمات کشورمان در پاسخ به این پرسش که عملکرد وزارت خارجه در چهار سال گذشته در پیگیری سیاست تعامل سازنده با دنیا، به ویژه در رابطه با پاکستان را چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت: روابط ایران و پاکستان در سال گذشته با عنایت به اصل حسن همجواری و روابط برادرانه و مبتنی بر اصول اسلامی روند رو به رشدی را تجربه کرده است و به صورت همه جانبه روابط گسترش یافته است و با توجه به ویژگی های خاص روابط با کشورهای همسایه که از پتانسیل های متفاوتی نسبت به سایر کشورها برخوردار است، جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده تا ظرفیت روابط با کشور دوست و برادر پاکستان را بالقوه کرده و در تمامی زمینه ها فعال سازد.

هنردوست درباره مهم ترین چالش وزارت امور خارجه در چهار سال گذشته اظهار کرد: حضور قدرت های جهانی در خاورمیانه برای رو در رو قرار دادن کشورهای مسلمان مهم ترین چالشی بوده است که در چهار سال گذشته با آن مواجه بوده ایم و تلاش شده با استفاده از ابزار دیپلماسی بر این چالش غلبه شود.

وی در پاسخ به این پرسش که اولویت های سیاست خارجی ایران در چهار سال آینده چه باید باشد؟ گفت: با وجود مشکلات و ناهمواری های موجود در مسیر سیاست خارجی یکی از جهات اصلی مورد توجه جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی همگرایی منطقه ای است، چراکه بهبود مناسبات با همسایگان در روابط بین الملل از اولویت های بسیار موکد و ضروری است و از همین رو دولت آتی هم باید در راستای تداوم نگاه استراتژیک نظام در سیاست خارجی، اولویت خود را در بهبود مناسبات و گسترش همکاری ها به منظور نیل حداکثری به همگرایی منطقه ای که زمینه ساز دخالت نکردن قدرت های جهانی در منطقه به ویژه در حوزه خارج نزدیک ایران گام بردارد.

سفیر ایران در پاکستان گفت: بهبود مناسبات تجاری و افزایش حجم مبادلات و تجارت منطقه ای جدای از اثرات اقتصادی و منافع تجاری برای کشور زمینه ساز برقراری صلح و ثبات و گسترش ارتباطات و حسن همجواری بهتر بین کشورهای همسایه است. 

هنردوست در پاسخ به پرسش دیگری در ارزیابی سیاست های اقتصادی دستگاه دیپلماسی در دولت یازدهم تصریح کرد: در چارچوب ابلاغیه ای از سوی وزارت امور خارجه توجه به امر تجارت خارجی و زمینه سازی رشد صادرات از طریق ارتباطات، ملاقات ها و افزایش تماس ها با مراکز اقتصادی تجاری کشور مقصد، موضوع دیپلماسی اقتصادی در اولویت فعالیت های سفارت خانه ها و کنسولگری های کشورمان قرار گرفت و با وجود تمامی موانع و تنگناهای ناشی از تحریم ها شاهد بودیم که روابط ایران و پاکستان در سال گذشته روند رو به رشدی را به ویژه در ابعاد مختلف سیاسی اقتصادی تجربه کرده است.

این دیپلمات کشورمان در رابطه با برقراری خط تماس مستقیم بین تهران و پاکستان و دلیل برقراری آن تصریح کرد: با توجه به نوع و ویژگی های روابط با کشورهای همسایه به طور عموم و بالاخص پاکستان و وجود مرز طولانی 960 کیلومتری در خشکی و وقوع تحولات و حوادث مرزی، اقتضاء می کند که مسوولان سیاسی، امنیتی و نظامی دو کشور سریع تر و سهل تری با هم در تماس باشند؛ چرا که عامل زمان در بسیار از رخدادها بسیار با اهمیت است و باید مقامات دو طرف در تعامل و رایزنی و تماس با هم بهترین تصمیم را در کوتاه ترین زمان اتخاذ کنند و به همین دلیل هم برقراری خط تماس مستقیم سریع از الزامات با اولویت بالا در مدیریت روابط دو همسایه است.

کلید واژه ها: اسلام آباد ایران و پاکستان


نظر شما :