عراق وارد فاز انتخاباتی می‌شود

تعریف دوباره ائتلاف‌ها برای ورود به انتخابات

۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۰ کد : ۱۹۶۸۴۷۷ اخبار اصلی خاورمیانه
هر کس که وضعیت سیاسی فعلی عراق را دنبال کند به این باور می‌رسد که پیمان ملی و حتی پیمان‌های دیگر سیاسی اعم از سنی و کُرد در حال بازتعریف دوباره روابط خود با یکدیگر و تعریف دوباره‌ای از اتحاد با هم هستند.
تعریف دوباره ائتلاف‌ها برای ورود به انتخابات

دیپلماسی ایرانی: روزنامه العرب، چاپ لندن گزارش می دهد که اختلافات شدید سیاسی سبب شده است تا کار ائتلاف گروه های سیاسی شیعی عراقی برای انتخابات پیش رو سخت شود.

به گزارش این روزنامه، مخالفت با نوری مالکی میان گروه های سیاسی عراقی تشدید شده است و هیچ کدام از جریان های سیاسی حاضر به ائتلاف یا اتحاد با نوری مالکی نیستند.

این در حالی است که حیدر العبادی، نخست وزیر عراق نیز که خود هم حزبی نوری مالکی در حزب الدعوه اسلامی محسوب می شود به هیچ وجه رابطه خوبی با وی ندارد و او را به عنوان رقیب خود می بیند. برای همین به هیچ وجه راضی به ائتلاف با او نیست.

این در حالی است که نوری مالکی همچنان سودای بازگشت به قدرت دارد و به دنبال استفاده از هر فرصتی برای بازگشت به قدرت است. در همین رابطه مالکی از حمله به دولت و به سخره گرفتن آن در زمینه های مختلف ابایی ندارد.

در عین حال مساله بعد از داعش و آینده شهرهای آزاد شده از دست داعش به رقابتی میان جریان های سیاسی تبدیل شده که می توان اوج آن را در انتخابات پیش روی عراق متصور شد. این مساله سبب شده است تا تعاملات گروه های کردی، سنی و شیعی با یکدیگر بازتعریف شود. این مساله همچنین باعث بروز نگرانی هایی بر سر احتمال بروز تفرقه میان گروه های سیاسی شیعی عراقی برای انتخابات پیش رو شده است.

در همین رابطه صلاح العرباوی، یکی از مقامات مجلس اعلای اسلامی عراق گفت: «برخی گروه های سیاسی متحد در پیمان ملی وارد مرحله فروپاشی شده اند و این طور به نظر می رسد که بازتعریفی در اتحاد آنها با یکدیگر در جریان است.»

وی در گفت وگو با الاتجاه پرس گفت: «هر کس که وضعیت سیاسی فعلی عراق را دنبال کند به این باور می رسد که پیمان ملی و حتی پیمان های دیگر سیاسی اعم از سنی و کُرد در حال بازتعریف دوباره روابط خود با یکدیگر و تعریف دوباره ای از اتحاد با هم هستند و به نوعی می توان گفت که همه در حال بازبینی برگه های بازی خود در مرحله سیاسی پیش رو هستند.»

وی این فروپاشی را لازمه ورود به مرحله جدید دانست و گفت که در پی این اتفاق اتحادهای جدیدی شکل می گیرد. العرباوی در توضیح این حرف خود گفت: «هر اتحاد ملی ای نیاز به عبور از دو مرحله دارد، یکی شکست پیمان هایی که بر اساس اصول قومی و طایفه ای شکل گرفته اند و دیگری ایجاد پیمان های ملی جدید بر اساس معیارهای جدید ملی. برای همین انتظار نمی رود در انتخابات آینده پیمان ملی فعلی با ترکیب کنونی اش وارد انتخابات شود.»

عرباوی همچنین گفت: «جریان های سیاسی در داخل پیمان ملی مثل جریان های حکیم (مجلس اعلا) و صدر و بدر و حزب الدعوه جناح عبادی نظراتی نزدیک به هم دارند و تلاش می کنند پروژه سیاسی مشترکی را در آینده پیش ببرند. در مرحله پیش رو شاهد پیمان های ملی خواهیم بود که الزاما به معنای هم کیش بودن یا هم طایفه بودن نیست بلکه می تواند گروه های مختلف با طایفه های مختلف را زیر یک پرچم بیاورد.»

وی همچنین تاکید کرد که ائتلاف شهروند، (جریان سیاسی مجلس اعلای اسلامی عراق) ابایی ندارد در صورتی که طرح سیاسی اش پیش نرود به عنوان بخشی از اپوزسیون در داخل پارلمان فعالیت کند.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: نوری مالکی پیمان ملی سید عمار حکیم انتخابات عراق


نظر شما :