آیا وزیر عالی‌رتبه مصری بزودی به ایران سفر می‌کند؟

۰۷ دی ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۶ کد : ۱۹۶۵۷۶۶ سرخط اخبار

سفرهای اخیر مسئولان سعودی و قطری به اتیوپی و بازدید آنها از «سد النهضه» خشم مقامات مصری را برانگیخته و آنها این سفرها را عبور از «خطوط قرمز» تلقی می کنند؛ امری که مصر را به نزدیکی ایران سوق داده است.

به گزارش فارس، محافل دیپلماتیک مصر در حال بررسی مقدمات سفر یک وزیر عالی رتبه به تهران است در حالیکه پیش از این امارات مانع سفر طارق الملا وزیر نفت مصر به ایران شد.

منابع آگاه در این باره گفتند که برخی نهادهای حکومتی خبر سفر قریب الوقوع طارق الملا به تهران را به یک خبرگزاری خارجی درز دادند که همین امر باعث شد امارات که در تلاش برای آشتی دادن قاهره و ریاض است، در برابر انجام این سفر کارشکنی کند.

به نوشته روزنامه «المصریون»، تا کنون محافل تصمیم گیرنده قاهره درباره اینکه کدام وزیر به تهران سفر کند، به توافق نرسیده اند اما برخی ها معتقدند که یکی از وزرای گروه اقتصادی خواه وزیر سرمایه گذاری یا کار یا نفت به تهران سفر کند و برخی ها نیز در حال اعمال فشار برای سفر سامح شکری وزیر خارجه مصر هستند تا اهداف قاهره مبنی بر پاسخ به مواضع کشورهای حوزه خلیج فارس که باعث خشم مصر شده، محقق شود.  

با این حال، سفر احتمالی وزیر خارجه مصر به ایران با مخالفت های شدید برخی نهادهای حاکمیتی مواجه شده است که آن را عبور از خطوط قرمز کشورهای حوزه خلیج فارس می دانند. از دیدگاه این نهادها بهتر است که قاهره همه پل های پشت سر خود را خراب نکرده و روزنه امیدی برای احیای روابط گرم با این کشورها باقی گذارد به خصوص اینکه در صورت انجام سفر وزیر خارجه مصر به ایران، نه تنها عربستان بلکه امارات بسیار خشمگین خواهد شد.

در همین راستا برخی محافل دیپلماتیک مصر معتقدند که هماهنگی بین ریاض و دوحه بر سر سفر محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر به اتیوپی وجود داشته است و این سفر وی در واکنش به اتهامات قاهره علیه دوحه مبنی بر دست داشتن در انفجار کلیسای منطقه العباسیه صورت گرفت.

دکتر «عاطف السعداوی» کارشناس مرکز مطالعات سیاسی و استراتژیک الاهرام در این باره گفت: روابط بین مصر و کشورهای حوزه خلیج [فارس] از خطوط قرمز عبور کرده است و سفر وزیر خارجه قطر به اتیوپی نیز از مرحله فریب سیاسی عبور کرده و به مرحله وارد آمدن ضرر و زیان به منافع عالی مصر رسیده است.

سعداوی همچنین پیش بینی کرد که در روزهای آینده یک وزیر عالی رتبه به تهران سفر خواهد کرد و در واقع در محافل سیاسی مصر این سوال که این سفر انجام شود یا خیر؟ دیگر باقی نمانده بلکه سوال درباره این است که این سفر کی انجام شود و کدام وزیر به تهران برود؟

دکتر «حسن نافعه» استاد علوم سیاسی دانشگاه قاهره نیز پیش بینی کرد که اگر ثابت شود موضوع سد النهضه اتیوپی فرصتی برای اعمال فشار بر مصر از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس است در آن صورت روابط مصر و ایران در آینده شاهد جهش باشد بخصوص اینکه بسیاری از شخصیت ها در داخل مصر خواهان اصلاح روابط مصر و ایران هستند زیرا روند کنونی این روابط غیر طبیعی است و از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس مورد باج خواهی واقع شده است.

کلید واژه ها: کشورهای حوزه خلیج اتیوپی حوزه خلیج خلیج


نظر شما :