بیشکک از ورود ایران به شانگهای حمایت می‌کند

۱۳ آذر ۱۳۹۵ | ۱۶:۰۴ کد : ۱۹۶۵۱۲۵ سرخط اخبار

آتامبایف در نشست مطبوعاتی سالانه خود در پاسخ به خبرنگار فارس، ضمن اعلام حمایت بیشکک از تهران در عرصه بین المللی و منطقه ای، گفت: امیدواریم بازدیدهای متقابل مقامات بلندپایه 2 کشور، فرصت های زیادی را برای توسعه همکاری ها ایجاد کند.

به گزارش فارس «الماس بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان در محل اقامتگاه دولتی این کشور موسوم به «آلاآرچا» آخرین نشست مطبوعاتی سالانه خود را با موضوع بررسی نتایج فعالیت 5 ساله ریاست جمهوری برگزار کرد.

در این مراسم بیش از 150 خبرنگار از رسانه های داخلی و خارجی حضور داشتند که سؤالات زیادی را در مورد تحولات داخلی و سیاست خارجی کشور مطرح شد.

قرقیزستان شرایط دشواری را گذراند

آتامبایف ابتدا در پاسخ به میزان رضایتمندی وی از دوران ریاست جمهوری خود، اظهار داشت: مدت ریاست من در دوران دشواری بود زیرا مردم قرقیزستان در مواجهه با فعالیت دولت قبلی و پس از انقلاب سال 2010، با مشکلات زیادی روبه رو بودند و امروز کشور دستخوش تغییرات فراوانی شده و با دوران قبلی خود قابل مقایسه نیست.

وی افزود: همانطور که مشاهده می کنید، در قرقیزستان همچون کشورهایی که در آنها انقلاب های رنگی رخ داده مانند تونس و اوکراین، خونریزی و قتل و عام ادامه دار که باعث ویرانی کشور شود، رخ نداده و اکنون قرقیزستان در وضعیت خوبی نسبت به چند سال گذشته قرار دارد.

دموکراسی در قرقیزستان برقرار است

الماس بیک آتامبایف گفت: به عنوان رئیس جمهور قرقیزستان با رؤسای همه کشورها و حتی شرکای خود در یک سطح گفت وگو دارم و در حالی که مردم کشور همواره دارای استقلال بوده اند، شرکای استراتژیک قرقیزستان مانند روسیه و چین همواره در کنار این کشور بوده و هستند ضمن آنکه بیشکک تصمیماتش را با اراده خود می گیرد.

رئیس جمهور قرقیزستان ادامه داد: همانگونه که مشاهده می شود، کشورهای ابرقدرت از کشورهای کوچک برای به دست آوردن منافع خود استفاده می کنند به عنوان مثال عراق، لیبی و سوریه در بازی های آمریکا اکنون وضعیت دشواری دارند و مقامات واشنگتن نیز هیچ پاسخی برای ایجاد هرج و مرج در این کشورها ندارند.

افراد توانمندی برای اداره دولت آینده وجود دارند

آتامبایف در اظهارنظر نسبت به مقالات برخی کارشناسان راجع به جانشینی خود، عنوان کرد: ممانعت من از انتخاب جانشین، واقعیتی است که نشانگر دموکراسی در کشور است اما باید اذعان داشت که در بین نمایندگان پارلمان شخصیت های قابل اعتمادی از جمله «آموربیک باباناف» رئیس حزب «رسپوبلیکا» و «بخت تالابایف» رئیس حزب «انوگو پراگرس» وجود دارند که می توانند امور دولت را با اهمیت لازم پیش ببرند و دارای مؤلفه های مثبت برای سمت رئیس جمهوری می باشند.

وی با گریزی بر ساخت نیروگاه برق- آبی و اختلافات با ازبکستان بر سر این موضوع، خاطرنشان کرد: نیروگاه برق- آبی «قمبر- آتا» که در حالت نیمه ساخت است، در واقع تنها به نفع «تاشکند» بوده و آب ذخیره شده در این نیروگاه در صورت لزوم در اختیار ازبکستان قرار می گیرد و به همین خاطر، قرقیزستان نیز به دنبال سرمایه گذارانی است تا نیروگاه مذکور به عنوان یک طرح مشترک بین بیشکک و تاشکند اجرایی شود.

قرقیزستان باید متکی بر ارتش داخلی باشد

آتامبایف در پایان با اشاره به خروج پایگاه نظامی آمریکا از قرقیزستان، گفت: در آینده بیشکک باید بتواند خودش را با قدرت داخلی و متکی بر ارتش خود تجهیز کند.

وی افزود: این قائده مربوط به پایگاه نظامی روسیه نیز هست و دولت فعلی قرقیزستان با مقامات نظامی روس هم گفت وگوهایی در این خصوص داشته اند که این موضوع تاکنون با اختلاف نظری همراه نبوده است.

گسترش فرهنگ افراطی باعث نگرانی بیشکک است

آتامبایف در پاسخ به سؤال مربوط به افزایش افراط گرایی در قرقیزستان، جواب داد: با آنکه دولت شوروی سال ها تلاش کرد تا قرقیزها را از میراث اسلامی خود دور کند، مردم قرقیز آداب و رسوم اسلامی خود را فراموش نکرده اند.

وی ادامه داد: اما برخی فرآیندها از جمله گسترش فرهنگ عربی و پاکستانی که در حال حاضر در جامعه شکل می گیرد و جوانان کم اطلاع لباس عربی و پاکستانی می پوشند و از فرقه های ناشی از این کشورها پیروی می کنند، باعث نگرانی بیشکک است.

در ادامه وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره ممنوعیت حضور برخی رسانه های اپوزیسیون در این نشست نیز گفت: اینجا نمایندگان رسانه های مختلف گردهم آمده اند و حتی خبرنگاران «آزادتیک» که مسائل کوچک جامعه را با پولی که از وزارت خارجه آمریکا می گیرند، بزرگنمایی می کنند نیز حضور دارند ضمن آنکه اینچنین اخباری شایعه است.

بیشکک در عرصه جهانی و منطقه ای از تهران حمایت می کند

رئیس جمهور قرقیزستان در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس درباره روابط بیشکک و تهران، گفت: مناسبات 2 کشور در حال حاضر در سطح مطلوبی قرار دارد که البته طی 5 سال گذشته روابط رو به رشد بوده و بیشکک از ایران همواره در صحنه جهانی حمایت کرده و خواهد کرد.

وی افزود: قرقیزستان به عنوان عضو دائم سازمان همکاری شانگهای، همچنین آماده است از ابتکار ایران برای پیوستن به این سازمان حمایت می کند که بازدیدهای متقابل مقامات بلندپایه ایران و قرقیزستان باید در این مسیر فرصت های فراوانی را برای توسعه همکاری ایجاد کنند ضمن آنکه بتازگی نیز قرار است بیشکک میزبان رئیس جمهور ایران نیز باشد و امیدواریم این بازدید در توافقات دوجانبه و همه جانبه مؤثر باشد.

این مقام ارشد دولت قرقیزستان در اظهار نظری نسبت به بدهی های دولتی این کشور، عنوان کرد: برخی رسانه ها در داخل به اتهام زنی روی آورده و دولت را به گرفتن وام از چین متهم می کنند و بدهی کشور را که 3.7 میلیارد دلار است خطرناک می خوانند (در حالی که بدهی قزاقستان به حدود 16 میلیارد دلار رسیده است) و حال آنکه این مبلغ صرف بهبود زیرساخت ها و افزایش سطح زندگی مردم می شود.

واشنگتن دست از دخالت در امور دیگر کشورها بردارد

آتامبایف در پاسخ به سؤال مربوط به روابط بیشکک و واشنگتن، نیز گفت: مقامات وزارت خارجه آمریکا تقصیرات خود را در زوال مناسبات با قرقیزستان پذیرفتند و بیشکک نیز قادر است به طور مستقل تصمیمات مربوط به مصلحت کشور را اتخاذ نماید.

وی افزود: آمریکا کشوری نیست که به دولت های دیگر درس بدهد زیرا مشکلات داخلی این کشور به قدری است که باید به صورت متمرکز بر روی آنها کار کند.

مؤسسات وابسته به گولن در قرقیزستان باقی می مانند

رئیس جمهور قرقیزستان در اظهارنظر خود نسبت به مسئله وجود نهادهای آموزشی «گولن» در قرقیزستان، تصریح کرد: اطلاعات وزارت امور خارجه ترکیه درباره خطرناک بودن برخی مؤسسات تحصیلی در قرقیزستان درست نبوده و با توجه به اظهارات مقامات ترکیه، دولت قرقیزستان تصمیم دارد تا فعالیت این نهادها را تحت کنترل قرار دهد اما باز هم این دانشگاه های جزء بهترین دانشگاه های کشور باقی خواهند ماند و دولت حاضر نیست از حمایت آنان دست بردارد.

علاوه بر این، آتامبایف در این نشست مطبوعاتی در پاسخ به سؤالات خبرنگاران، با تکیه بر احادیث پیامبر، آزادی رسانه ها، وضعیت دموکراسی در قرقیزستان و سایر مسائل را مورد تبادل نظر قرار داد.

الماس بیک آتامبایف رئیس جمهور قرقیزستان در سال 2011 به سمت ریاست جمهوری کشور انتخاب شد و در پاییز سال آینده، انتخابات دور بعدی ریاست جمهوری برگزار می گردد و این آخرین نشست مطبوعاتی سالانه وی در سمت ریاست جمهوری بود.

کلید واژه ها: قرقیزستان بیشکک در قرقیزستان قرقیزستان در نشست مطبوعاتی آتامبایف


( ۱ )

نظر شما :