ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از تلاش برای لغو ویزای عراق تا مخالفت جعفری با لغو روادید اتباع ایرانی

۲۷ آبان ۱۳۹۵ | ۲۱:۵۱ کد : ۱۹۶۴۷۶۹ اخبار اصلی خاورمیانه
لغو روادید 72 کشور با جمهوری اسلامی ایران، مخالف ابراهیم جعفری با لغو روادید با ایران و مخالفت سفارت خانه های اروپایی با افزایش حجم اعطای ویزا به ایرانی ها از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از تلاش برای لغو ویزای عراق تا مخالفت جعفری با لغو روادید اتباع ایرانی

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه ای است که هر آخر هفته منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

لغو روادید 72 کشور برای گذرنامه ایرانی

یک منبع عالی رتبه در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به دیپلماسی ایرانی گفت که 72 کشور جهان پذیرفته اند با ایران لغو روادید انجام دهند یا به مسافران حامل گذرنامه ایرانی ویزای فرودگاهی بدهند.

به گفته این منبع آگاه عمده این کشورها در آسیا، آفریقا و امریکای جنوبی واقع شده اند. این منبع عالی رتبه همچنین گفت که هماهنگی های نهایی در حال انجام است و به زودی لغو روادید این کشورها با ایران یا اعطای ویزای فرودگاهی به مسافران حامل گذرنامه ایرانی به زودی به مرحله عمل خواهد رسید.

 

سفر فشرده دیپلمات های وزارت امور خارجه با هدف لغو روادید با کشورها

یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه به دیپلماسی ایرانی گفت که دیپلمات های ایرانی با هدف لغو روادید یا اعطای ویزای فرودگاهی به حاملان گذرنامه ایرانی در فرودگاه های کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی سفرهای مکرر و فشرده ای را به این کشورها انجام می دهند و امیدوارند به زودی تلاش های آنها نتیجه بدهد.

به گفته این منبع وزارت امور خارجه دیپلمات های ایرانی تقریبا هفته ای دو تا سه سفر کاری به کشورهای مختلف دارند و تلاش بسیاری می کنند تا اعتبار گذرنامه ایرانی را به شدت ارتقا دهند و در حد یک کشور بزرگ جهانی برسانند.

 

تلاش برای لغو روادید با عراق

یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه به دیپلماسی ایرانی گفت که نزدیک به سه سال است ایران رایزنی های بسیاری را با طرف عراقی انجام می دهد تا شاید بتواند میان ایران و عراق لغو روادید انجام دهد.

به گفته این منبع وزارت امور خارجه به طرف عراقی فشار بسیاری می آورد تا با ایران لغو روادید شود اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

این منبع تاکید می کند وزارت امور خارجه عراق هنوز نپذیرفته است که با ایران لغو روادید انجام دهد.

 

مخالفت شخص ابراهیم جعفری با لغو روادید با ایران

یک منبع آگاه عالی رتبه در مجلس اعلای اسلامی عراق به دیپلماسی ایرانی گفت که تمامی رهبران اصلی جریان های سیاسی عراق موافق لغو روادید با ایران هستند اما تنها کسی که با این کار مخالفت می کند شخص ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق است که حاضر به لغو روادید با ایران نیست.

این منبع آگاه گفت که ما از ناراحتی جمهوری اسلامی ایران از این بابت آگاه هستیم و فشارهای بسیاری را به جعفری وارد کرده ایم اما او شخصا حاضر به لغو روادید با ایران نشده است.

به گفته این منبع دلیل این که جعفری حاضر نشده لغو روادید با ایران را بپذیرد این است که می گوید دریافت ویزا درآمد بسیار خوبی را نصیب دولت عراق می کند که نمی توان به راحتی از آن چشم پوشی کرد. به گفته این منبع مساله مالی تنها دلیل جعفری برای عدم لغو روادید با ایران است.

 

مخالفت کشورهای اروپایی به افزایش سهمیه ویزای ایران

یک منبع آگاه عالی رتبه در وزارت امور خارجه به دیپلماسی ایرانی گفت که فشارهای بسیاری به کشورهای اروپایی وارد کرده ایم که سهیمه ویزای ایرانی ها برای سفر به اروپا چهار تا

کلید واژه ها: لغو روادید گذرنامه ایرانی


نظر شما :