روسیه سوخو 30 را به ایران نمی دهد

۱۶ خرداد ۱۳۹۵ | ۰۴:۵۳ کد : ۱۹۵۹۶۱۵ سرخط اخبار

رئیس شرکت دولتی روس تک اعلام کرده که ایران خواهان خرید جنگنده پیشرفته سوخو ۳۰ مدل اس ام است اما امکان فروش این جنگنده به دلیل تحریم های سازمان ملل وجود ندارد. روس ها پیش از این اعلام کرده بودند که فروش این جنگنده نقض تحریم ها نیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پس از اینکه ایران و روسیه در حاشیه نمایشگاه هوایی ماکس 2015 درباره خرید جنگنده سوخو 30 برای اولین بار مذاکره کردند، این موضوع تبدیل به یکی از موضوعات مهم در روابط نظامی - دفاعی ایران و روسیه تبدیل شد.

اندکی پس از انتشار خبر مذاکره معاون رئیس جمهوری ایران و ولادمیر پوتین درباره جنگنده سوخو 30، مقامات آمریکایی نسبت به آن واکنش نشان داده و رسما اعلام کردند که، فروش این جنگنده به ایران، قطعنامه های تحریمی سازمان ملل را نقض می کند.

بلافاصله پس از انتشار این موضع مقامات آمریکایی، خبرگزاری اینترفکس روسیه بیانیه وزارت خارجه این کشور را منتشر کرد که در آن  روسیه اعلام کرده بود، "قراردادهای مربوط به فروش جنگنده های سوخو-30، تانک های تی-90 و بالگردهای توپدار به ایران را خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نمی داند."

روسیه حتی آن زمان (اواسط فروردین ماه سال جاری) اعلام کرد: مسکو برای فروش این جنگ افزارها نیازی به مجوز شورای امنیت ندارد و درخواست چنین مجوزی هم نخواهد کرد.

پس از این کش و قوس ها، علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب در سفری به مسکو، با ولادمیر پوتین دیدار کرد و چند روز بعد به تهران بازگشت. وی چندین هفته پس از بازگشت به تهران، گفته بود: ما طرفدار منافع ملی خودمان هستیم و هر کس منافع ملی ما را تأمین کند و در امور داخلی ما دخالت نکند، خواهان روابط با آن کشور هستیم. برخی کشورهای اروپایی حتی حاضر نیستند یک گلوله توپ یا یک تفنگ به ما بدهند اما روسیه حاضر است جنگنده سوخو 30 را به ما بدهد.

حالا با گذشت حدود 9 ماه از رایزنی اولیه ایران و روسیه درباره خرید جنگنده سوخو 30 به ایران، سرگئی چیمیزوف رئیس شرکت دولتی «روس تک» روسیه اعلام کرده که ایران خواهان خرید جنگنده سوخو 30 مدل اس ام است اما در مقابل، بر خلاف بیانیه رسمی وزارت خارجه روسیه گفته است که، تهران و مسکو قرارداد خرید تسلیحات هجومی به دلیل تحریم های سازمان ملل را امضا نمی کنند و امکان فروش سلاح های هجومی مانند تانک تی 90 و جنگنده سوخو 30 مدل اس وجود ندارد.

SU30-SM بهترین مدل از مدل های موجود در خانواده جنگنده سوخو30 (Flanker-C) است که هم اکنون فقط در نیروی هوایی ارتش روسیه و تعدادی محدود در نیروی هوایی قزاقستان، مورد استفاده قرار گرفته و روس ها آن را جنگنده ای کارآمد و با توان بالا می دانند.

این برای اولین بار است که روس ها تایید می کنند که ایران خواهان خرید این جنگنده است اما برای اولین بار پس از انتشار اخبار مختلف پیرامون فروش این جنگنده به ایران هم است که اعلام می کنند، امکان فروش این جنگنده به ایران وجود ندارد. روس ها پیش از این  چند بار اعلام کرده بودند که فروش سوخو 30 به ایران شامل تحریم های سازمان ملل نمی شود، تا جایی که وزیر دفاع ایران نیز مذاکره با روس ها برای خرید این جنگنده را نیز تایید کرد.

سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در سخنانی در یک برنامه زنده تلویزیونی درباره خرید جنگنده از روسیه گفته بود: در رابطه با خرید جنگنده از روسیه با توجه به نیاز نیروی هوایی ارتش با روس ها صحبت هایی شده است و در حال حرکت به سمت انعقاد قرارداد با روس ها هستیم.

حالا رئیس یک شرکت دولتی تسلیحات سازی روسیه اعلام کرده که امکان فروش سوخو30 و تانک تی 90 به ایران وجود ندارد، ولی با این حال باید منتظر ماند و دید که آیا موضع دولت روسیه نیز همین است؟ و آیا روس ها در ماجرای فروش جنگنده سوخو 30 مدل اس ام به ایران در مقابل فشارهای آمریکا می ایستند یا اینکه فروش این جنگنده منتفی می شود؟

کلید واژه ها: سوخو سوخو 30 جنگنده سوخو جنگنده سوخو 30 خرید جنگنده فروش این جنگنده این جنگنده به مدل اس امکان فروش جنگنده به فروش این جنگنده به


( ۸۶ )

نظر شما :

مسعود الواری ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۷:۴۷
سلام .چرا بعد از چندین ماه از لغو تحریم تسلیحاتی . خبری از خرید جنگتده نیست . وزیر محترم دفاع سردار حاتمی طی مصاحبه ایی با الجزیره گفته توافق مهمی با روسیه و چین برای نوسازی تجهیزات نیروی هوایی شده . میخواستم بدونم سفارش و تحویل جنگنده به چند ماه زمان نیاز داره
حسین ازارومیه ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۲:۳۳
واقعا میخام بپرسم ایامسئولین کشورماهرچیزلازمه راجدی دنبال میکنندیاهرجابمبست رسیدن برمیگرددنداینهامگرنمیدانندکشورماجنگنده خوبی نداردچراتلاش نمیکنندازهرراهی که شده نیروی هوائی رادوباره احیابکنندسوال اینجاست اسرائیلی‌ها هرچندوقت میگن به هسته ای ایران حمله میکنیم حمله هوای میشه اینوهمه میدانیم ایاکشورماباکدام جنگنده جلوی اف16رامیگیردبابا شمابایدشب وروزنداشته باشیدبرای اینکه خریدجنگنده تاتکمیل نشودولی افسوس هیچ تلاشی ماندیدیم وزیردفاع چندباربه روسیه سفرکرده گفته رایزنی کردیم بجای خوبی رسیدیم اقای وزیزسال تمام شدهیچ دولت هم تمام شدپس شماچکارکردیدپس کوجنگنده سرتون را عین کبک کردین توی برف خبرنداریددشمنان درحال چیدن نقشه به هسته ای ماهستندواقعا متاسفم جدن متاسفم
مهدی ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۹:۱۴
چرا روسیه به ایران هواپیما نداد