اس 300 پس از 9 سال به ایران رسید+تصاویر

۲۳ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۶:۱۱ کد : ۱۹۵۷۹۷۳ سرخط اخبار

سرانجام پس از 9 سال از امضای قرارداد فروش سامانه موشکی اس 300 بین ایران و روسیه این محموله از طریق راه انزلی وارد ایران شد.

به گزارش«تابناک»، سامانه موشکی S۳۰۰، یک سامانه موشکی سطح به هوای دوربرد و خودکششی با قابلیت استفاده در تمامی ارتفاع هاست و در واقع نوع تکمیلی سامانه پدافندی ارتفاع بالای S۲۰۰ به شمار می رود.این سامانه اواخر دهه ۱۹۷۰ توسط شرکت همکاری های صنعتی آلماز برای نیروی دفاع هوایی شوروی ساخته شد و مدل های مختلف این موشک در سازمان ناتو با نام های سام ۱۰، سام ۱۲ و سام ۲۰ شناخته می شوند.

اس300 در حال حاضر یک خانواده است و انواع مختلفی از این سامانه با کاربردهای متفاوت در وزارت دفاع روسیه تولید شده است. هم اکنون اس300 پی ام یو (S-300PMU) به عنوان یکی از مرگبارترین و پیشرفته ترین سامانه های موشکی خانواده اس300 است که توانایی ردیابی و انهدام حدود 100 هدف را دارد. آن طور که روس ها اعلام کرده اند، زمان آماده سازی این نوع از سامانه ها، حدود 5 دقیقه است که این خود یکی از ویژگی های مهم سامانه موشکی اس300 پی ام یو به شمار می رود.

سال 2007 میلادی بود که خبر امضای یک قرارداد نظامی میان ایران و روسیه تبدیل به خبر اول بیشتر رسانه های جهان شد: "ایران از روسیه سامانه موشکی اس300 خرید".جمهوری اسلامی ایران و شرکت "روس آبارون اکسپورت" شرکت دولتی صادرات و واردات تسلیحات و تجهیزات نظامی روسیه در سال 2007 قراردادی را امضا کردند که به موجب آن، این شرکت موظف شد 5 آتشبار S300 را به ارزش حدود 800 میلیون دلار به ایران تحویل دهد.اما دیمیتری مدودف رئیس جمهور وقت روسیه سه سال بعد و در سال 2010 میلادی با صدور فرمانی، تحویل سامانه موشکی اس300 به ایران را ممنوع کرد.

همزمان با لغو این قرارداد از سوی دولت روسیه، جمهوری اسلامی ایران نیز به دادگاه بین المللی در این باره شکایت کرد و نهایتا دادگاه، رای خود را صادر و روسیه را محکوم کرد و مقرر شد که مسکو طبق قرارداد، خسارت لغو این قرارداد که چیزی در حدود 4میلیارد دلار اعلام شده بود را به تهران بپردازد.

چندی بعد و در سال 2013، روزنامه «کامرسانت» چاپ روسیه با انتشار خبری، اعلام کرد که "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در تاریخ 12 آگوست به ایران سفر خواهد کرد تا با حسن روحانی رئیس جمهور جدید ایران مذاکره کند.

به هرحال سرانجام بر اساس کش و قوس های فروان امروز این سامانه به ایران وارد شد اگرچه امریکایی ها بارها به انتقاد از تصمیم روسیه درباره تحویل موشکهای اس 300 به ایران پرداخته بودند.

سخنگوی وزرات خارجه ورود بخش اول سامانه دفاع هوایی S300 از روسیه به ایران را تایید کرد.

کلید واژه ها: سامانه موشکی اس300


( ۲ )

نظر شما :