ولایتی: اجرای برجام هشت سال طول می‌کشد

۰۸ آبان ۱۳۹۴ | ۲۰:۳۹ کد : ۱۹۵۳۳۵۱ سرخط اخبار
ولایتی گفت: اگر ما بخواهیم ایران و تمامیت اراضی آن را حفظ کنیم، باید سنگرهای امنیتی خودمان را بیرون از مرزها داشته باشیم.
 
به گزارش خبرگزاری میزان، علی اکبر ولایتی پیش از ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان کرمان با اشاره به برگزاری همایش بین المللی «ابن هیثم و نور» در دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار داشت: بی خبری از فرهنگ تمدن اسلامی، جوی غالب در مراکز آموزشی ما ایجاد کرده که گمان می کنیم ما صرفاً مصرف کننده علم هستیم.
 
وی ابراز داشت: 13 هزار جلد کتاب پزشکی در تاریخ تمدن اسلامی داریم که بعضی از آنها هنوز چاپ نشده است، رونمایی و بازشناسی مجدد از کارهایی که بزرگان ما در فرهنگ تمدن اسلامی انجام داده اند، نشان می دهد که بیش از 50 درصد افرادی در فرهنگ تمدن اسلامی نقش دارند، ایرانی و شیعه بوده اند و کتاب هایی از آنها به زبان های مختلف دنیا ترجمه شده است.
 
ولایتی با بیان اینکه آنهایی که مقابل ما بودند، می خواستند، مانع شوند که ایران قدرت هسته ای داشته باشد، در حالی که بیش از 400 رشته علمی به انرژی هسته ای مرتبط است، گفت: با درایت رهبری و پیگیری مجریان و به ویژه دولت یازدهم برای نخستین بار سازمان ملل متحد حق هسته ای کشوری را مصوب کرد، البته محدودیت های فراوانی در این زمینه گذاشته شده است.
 
وی با تاکید بر اینکه اجرای این موضوع سخت تر از مراحل رسیدن به آن است و در هر زمینه ای می توانند، ایراد بگیرند و انگلیس هم شریک آنها هستند و چین و آلمان و فرانسه کارهای آمریکایی ها را دنبال می کنند، بیان داشت: اجرای برجام هشت سال طول می کشد، نفت ما تمام می شود و تنها انرژی هسته ای است که برای قرن ها می ماند و با رعایت نکات آن سالم ترین انرژی است، به ویژه اگر جوش هسته ای داشته باشیم که مشکل پسماند هم ندارد.
 
ولایتی در مورد شرایط منطقه و حضور ایران در لبنان و سوریه عنوان کرد: قطعا خاستگاه این نوع مسائل و شبهه ها خارج از مرزهاست، آنها که در میدان جنگ حریف مسلمانان به پا خاسته نمی شوند، القا می کنند که به گرفتاری های خودمان برسیم.
 
وی با تاکید بر اینکه اگر ما بخواهیم ایران و تمامیت اراضی آن را حفظ کنیم، باید سنگرهای امنیتی خودمان را بیرون از مرزهای خود داشته باشیم، ادامه داد: همان طور که آمریکایی ها این کار را کرده اند و می گویند از منابع ملی آمریکا دفاع می کنند و در هند، آسیایی مرکزی و بحرین و ... پایگاه دارند.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جمهوری اسلامی ایران 15 همسایه دارد و آیا می تواند ساکت بنشیند، به همت دولتی که در عراق به پا شده و مورد حمایت مردم عراق است، مردم عراق آمریکایی ها را بیرون کردند.
 
ولایتی با بیان اینکه به همت مردم سوریه و جمهوری اسلامی مانع می شوند که آمریکایی ها در سوریه پایگاه داشته باشند افزود: آمریکا اگر دولت قانونی سوریه را ساقط کند، در عراق با برانگیختن داعش که شیعه و سنی برای آنها مطرح نیست به پا می خیزد.
 
وی همچنین با بیان اینکه آمریکا تنها عنوان می کند که ائتلاف ضد داعش داریم، اما همین آمریکا جلوی آن را می گیرد به دنبال تجزیه عراق و سوریه هستند، افزود: سوریه خط مقدم جبهه مبارزه با صهیونیسم است و فقط این نیست که از امنیت مرزهای ملی خودمان حمایت می کنیم، بلکه این موضوع است که صهیونیست ها به حیاط خلوت ما ورود نکنند.
 
ولایتی با تاکید بر اینکه غیر از همبستگی اسلامی و دفاع از سرزمین اسلامی، دفاع از امنیت ملی خودمان مطرح است و اگر ساکت بنشینیم، آمریکا در کردستان عراق پایگاه می زند، ابراز داشت: دولت متحد عراق که با رای مردم روی کار آمده و ایران از آنها حمایت کرده است، چه بهتر از این که نیروهای مورد تایید ایران روی کار باشند.
 
وی در ادامه با بیان اینکه تفاوت حکومت کنونی عراق با رژیم صدام 180 درجه است و عراق ظرفیتی دارد که اگر کسی در آنجا حاکم شود که متاثر از آمریکایی ها باشد، دوباره به ایران حمله خواهد شد، خاطرنشان کرد: همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، ما باید از خطرات بالقوه ای که در کنار مان وجود دارد، پیشگیری کنیم.
 
وی با تاکید بر اینکه در گذشته هم ایران این گونه به همسایه های خود نگاه می کرد و برای ما مهم بود که همسایه ها در جنگ یا صلح با یکدیگر باشند، بیان داشت: اگر ما به آنها کاری نداشته باشیم، آنها به ما کار دارند و نمی خواهند حکومتی بر مبنای موازین اسلامی وجود داشته باشد که الگویی برای کشورهای دیگر شود.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: لذا کار به جایی رسیده که عربستان سعودی که مدعی خادم الحرمینی است با صهیونیست ها هم پیمان می شود که به جنگ یمن بروند و آدم بکشند.
 
وی ابراز داشت: اگر ما هم کاری نکنیم و تنها به آب و برق خودمان برسیم، آنها اجازه نمی دهند، آرام باشیم، تا زمانی ایران و جمهوری اسلامی برپاست و استقلال داریم، مخالفان ارزش های اسلامی هم وجود دارند، این بهایی است که ما باید به دلیل استقلال خواهی خود بپردازیم.

کلید واژه ها: تمدن اگر ما تمدن اسلامی


نظر شما :