اتهامات پرونده آمیا دروغ است

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۸:۳۰ کد : ۱۹۴۷۸۰۹ سرخط اخبار
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اتهامات علیه ایران در پرونده آمیا نادرست و دروغ است، به آرژانتین توصیه کرد که ابزار دست صهیونیست ها نشود چرا که دشمنی صهیونیست ها علیه ایران روشن و واضح است.

به گزارش خبرگزاری فارس در آمریکای لاتین، «علی اکبر ولایتی» رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت وگو با شبکه تحلیلی- خبری C5N آرژانتین در خصوص پرونده آمیا و دخالت ایران در این انفجار گفت: ما این را یک اتهام می دانیم، یک اتهام بی پایه و کاذب و به آرژانتین هم نصیحت می کنیم که ابزار دست صهیونیست ها نشود.

وی با تأکید بر اینکه دشمنی صهیونیست ها علیه ایران امری شناخته شده است، گفت: صهیونیست ها در منطقه از ایران و متحدین ایران ضربه خوردند و دیگر جرأت ندارند در منطقه علیه ایران کاری کنند لذا دیگران را تحریک می کنند.

ولایتی در پاسخ به سوال دیگری در مورد تمایل ایران برای حل موضوع آمیا و حضور نمایندگان ایران برای حل مسئله در آرژانتین نیز با طرح این پرسش که آیا مقامات آرژانتینی حاضرند به دلیل نقص توافق فروش اورانیوم غنی شده در ایران محاکمه شوند؟ تصریح کرد: آرژانتین اکنون در موقعیتی نیست که اعضای مسئول یک کشور مستقل را مورد بازجویی قرار دهد، اگر کشوری نتوانست امنیت داخلی خود را حفظ کند، به کشور دیگر چه ارتباطی دارد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ارتباطی بین ایران و حادثه آمیا وجود دارد، تأکید کرد: به هیچ وجه، متاسفانه تعداد زیادی از مسئولین آرژانتین تحت فشار صهیونیست ها تسلیم می شوند زیرا صهیونیست ها در آنجا نفوذ زیادی دارند.

ولایتی در خصوص اینکه عده ای در آرژانتین تحت تاثیر جوسازی رسانه ای، ایران را کشوری تروریستی می دانند؟ گفت: ما لازم نمی دانیم که به مردم کشور شما جواب دهیم؛ مگر مردم کشور شما حاضرند راجع به مطالبی که ما در مورد آرژانتین بیان می کنیم و درست هم است، جواب دهند. ما می گوییم که آرژانتین اغلب اوقات حکومتش تحت تاثیر نفوذ آمریکایی ها و صهیونیست هاست؛ شما حاضرید جواب دهید که چرا اینقدر ضعف نشان می دهید.

به گزارش فارس، بعد از حادثه آمیا لابی صهیونیستی در آرژانتین برخی مقامات جمهوری اسلامی ایران و برخی مقامات کشورمان را به دست داشتن در این حادثه متهم کردند؛ اتهاماتی که هیچ گونه سند و مدرکی نداشت و در هیچ کدام از مجامع قضایی و دادگاههای بین المللی به اثبات نرسید، اما لابی صهیونیستی موفق شد با این اتهامات از یک سو روابط ایران و آرژانتین را تحت الشعاع قرار داده و از طرف دیگر افکار عمومی آرژانتین را علیه ایران بسیج کند.

در سالهای اخیر و با روی کار آمدن «کریستینا فرناندز» به عنوان رئیس جمهور آرژانتین گام هایی برای رفع این اتهامات و روشن کردن افکار عمومی در آرژانتین و حوزه آمریکای لاتین برداشته شد و در همین راستا دو نفر از خبرنگاران شبکه تحلیلی- خبری C5N آرژانتین به منظور ارائه چهره واقعی از ایران و انعکاس واقعیت هایی از توافق هسته ای ایران با غرب و سایر مسائل سیاست خارجی کشورمان به ایران سفر کردند.

این خبرنگاران در این سفر با استفاده از این فرصت و برای تنویر افکار عمومی جامعه آرژانتین در خصوص پرونده آمیا و جنجال آفرینی علیه ایران با تنی چند از شخصیت های برجسته کشورمان از جمله «علی اکبر ولایتی» رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، حجت الاسلام والمسلمین «محسن ربانی» رایزن اسبق کشورمان در آرژانتین گفت وگویی انجام دادند.

آنها همچنین با تعدادی از خانواده های شهدای هسته ای و خانواده های قربانیان ترور نیز گفت وگویی داشته اند.

حاصل  ماموریت خبرنگاران آرژانتینی در قالب مستندی چند قسمتی از این شبکه خبری در حال پخش می باشد.
 

کلید واژه ها: آرژانتین


نظر شما :