حماس: روابط ما با ایران هیچ‌زمانی قطع نشده است

۲۸ فروردین ۱۳۹۴ | ۰۵:۲۱ کد : ۱۹۴۶۵۷۱ سرخط اخبار

یکی از اعضای دفتر سیاسی حماس در اظهاراتی اعلام کرد این جنبش همانگونه که به دنبال تقویت روابط با تهران است، تقویت روابط با عربستان را نیز مدِ نظر دارد.

به گزارش فارس، «سامی خاطر» عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» در گفت وگویی با «الرساله» به روابط این جنبش با کشورهای منطقه ای و مواضع حماس در قبال آن پرداخت.

وی در پاسخ به این سوال که موضع حماس مقابل محورهای منطقه ای چیست، گفت: حماس از زمان تاسیسش این سیاست را نداشته که در یک محور به ضرر محور دیگر وارد شود و با همه ارتباط دارد. ما در حیطه «محور مقاومت و بازدارنده» به شمار می رویم اما با «محور اعتدال» نیز ارتباط داریم و همه می دانند که ما خواهان ارتباط با تمامی دولت های اسلامی و عربی (حامی فلسطین) هستیم.

خاطر در پاسخ به سوال دیگری درباره اتفاقات جدید در ارتباط این جنبش با تهران و متحدان آن گفت: ما به ایجاد ارتباط با ایران به عنوان یک دولت منطقه ای موثر توجه داریم همانگونه که به روابط با عربستان و دولت های خلیج (فارس) و تمامی دولت های عربی و اسلامی توجه داریم. روابط ما با ایران قطع نشده است.

سامی خاطر در ادامه ادعا کرد اگر عقب نشینی در روابط حماس با تهران دیده شده یا اینکه این روابط کمرنگ شده است این موضوع از جانب حماس نبوده بلکه از سوی طرف مقابل بوده است.

این عضو حماس درباره روابط این جنبش با عربستان تصریح کرد: امروز با روی کار آمدن «سلمان بن عبدالعزیر» (پادشاه جدید عربستان) تغییراتی ملموس در سیاست عربستان حس می شود و پس از آنکه ما تصمیم گرفتیم با این کشور روابط خود را تقویت کنیم، امیدواریم این اقدام به نفع آرمان فلسطین پیش رود و این روابط ما با عربستان در راستای آسیب رساندن به روابط قبلی ما به هیچ کسی نیست.

خاطر به اردوگاه فلسطینی «یرموک» که این روزها به دلیل نفوذ گروهک های تروریستی وضعیت وخیمی دارد نیز اشاره کرد و گفت حماس هیچ ارتباطی با تشکیلات مسلح داخل این اردوگاه ندارد.

کلید واژه ها: حماس


نظر شما :