پرونده «آمیا»یی رییس‌جمهور آرژانتین مختومه شد

۰۷ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۹:۳۰ کد : ۱۹۴۵۷۳۵ سرخط اخبار

به حکم دادگاه تجدید نظر آرژانتین، پرونده ادعاهای مطرح شده علیه رئیس جمهوری این کشور درباره دخالت وی در انفجار مرکز یهودیان آرژانتین مختومه اعلام شد.

به گزارش ایسنا، کریستینا فرناندز دکرشنر، رییس جمهوری آرژانتین پیشتر متهم شده بود که درباره نقش ایران در انفجار مرکز یهودیان (آمیا) در سال ۱۹۹۴ در بوئنوس آیرس پنهان کاری کرده است.

دو قاضی از گروه سه نفره قضات دادگاه تجدید نظر به رد اتهام ها علیه فرناندز رای دادند و این پرونده را مختومه اعلام کردند.

رئیس جمهوری آرژانتین همواره اتهام های مطرح علیه خود را رد کرده است.

شبکه خبری بی.بی.سی گزارش داد، اتهام های موجود در این پرونده پیشتر در اواخر ماه فوریه 2015 با حکم قاضی دنیل رافکاس رد شده بود اما با تقاضای دادستان این پرونده به دادگاه تجدید نظر رفت.

حکم قاضی رافکاس پس از بررسی یک پرونده ۳۵۰ صفحه ای اعلام شد که از سوی آلبرتو نیسمان دادستان ویژه آرژانتین تدوین شده بود.

بنا به گزارش ها، نیسمان در ماه ژانویه به شکلی غیرمنتظره درگذشت.

وزارت دادگستری آرژانتین روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: دادگاه تجدید نظر فدرال با تایید حکم قاضی دنیل رافکاس، اتهام های مطرح شده از سوی دادستان نیسمان را رد می کند.

این دادگاه تجدیدنظر در حکم خود، نظر قاضی رافکاس را تایید کرده که گفته بود شواهدی علیه فرناندز وجود ندارد.

مرگ ناگهانی نیسمان در شرایطی که پرونده ای قضایی علیه رئیس جمهوری آرژانتین تهیه کرده بود از ابتدای سال ۲۰۱۵ به اصلی ترین موضوع رسانه های این کشور بدل شد.

جسد دادستان نیسمان روز ۱۸ ژانویه و پیش از آنکه در پارلمان آرژانتین علیه فرناندز شهادت دهد در خانه اش کشف شد در حالی که با شلیک گلوله ای به سرش کشته شده بود و یک سلاح کمری در کنارش قرار داشت.

هنوز ابهام های زیادی درباره مرگ این دادستان وجود دارد.

چند هفته قبل خانواده نیسمان ادعا کردند که تحقیقات مستقل نشان می دهد این دادستان به قتل رسیده است؛ دولت آرژانتین هرگونه دخالت در مرگ نیسمان را رد کرده است.

رییس جمهوری آرژانتین پیشتر گفته بود، اطلاعاتی گمراه کننده توسط یک مامور در اختیار نیسمان قرار گرفته بود تا بوینس آیرس را بی اعتبار کند.

در انفجار مرکز فرهنگی یهودیان در مرکز بوئنوس آیرس موسوم به "آمیا" در سال ۱۹۹۴، ۸۵ نفر کشته شدند و ساختمان هفته طبقه این مرکز فروریخت.
 

کلید واژه ها: آرژانتین نیسمان جمهوری آرژانتین رافکاس فرناندز


نظر شما :