آرژانتین: به نام قربانیان آمیا با ایران یادداشت تفاهم امضا کردیم

۰۴ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۴:۰۵ کد : ۱۹۴۴۵۸۴ سرخط اخبار

ه گزارش خبرنگار دفتر منطقه ای خبرگزاری فارس در آمریکای لاتین به نقل از «ته لام»، «هکتور تیمرمن» وزیر امور خارجه آرژانتین طی سخنانی به «بی بی سی موندو» اذعان داشت نسبت به اینکه «آلبرتو نیسمن» دادستان ویژه پرونده آمیا، شکایتی علیه وی به اتهام سرپوش گذاری روی اتهامات شهروندان ایرانی در حادثه انفجار مرکز یهودیان این کشور موسوم به آمیا تنظیم کرده و در آن خواستار دستگیری وی شده آگاهی داشته است.

رئیس دستگاه دیپلماسی آرژانتین اعلام کرد که در آینده از این مواضع در دادگاه ها دفاع خواهد کرد.

«تیمرمن» در خصوص مفاد یادداشت تفاهم میان ایران و آرژانتین خاطرنشان کرد: قوه مجریه این کشور هیچ چیزی برای پنهان کردند ندارد؛ نه رئیس جمهور (کریستینا فرناندز کرشنر) و نه من هیچ کار بدی انجام ندادیم. ما به نام قربانیان اقدام به امضای یادداشت تفاهم با ایران کردیم. ما دولتی بودیم که بیشترین فعالیت را برای رسیدن به حقیقت پیرامون حادثه آمیا انجام دادیم.

وزیر امور خارجه آرژانتین تصریح کرد: می دانم که «نیسمن» پیش نویس شکایتی را تنظیم کرده بود و خواستار دستگیری من شده بود. این ها اتهاماتی نادرست هستند و زمانی که مرا در دادگاه ها فرا بخوانند برای دفاع از خود کاملا آماده هستم؛ اگر بخواهند می توانم همین فردا بروم و این کار را انجام دهم.

وی در ادامه افزود که قوه مجریه آرژانتین قبل از امضای یادداشت تفاهم به دلیل اهمیت زیاد موضوع، مذاکرات محرمانه ای با ایران داشته است.

«تیمرمن» در نهایت گفت: اگر مجبور بودیم درباره حاکمیت جزایر «مالویناس» مذاکره کنیم، این کار را با انگلیسی ها انجام می دادیم؛ نشست هایی که با ایرانی ها داشتیم به این دلیل محرمانه بودند که موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار بود؛ عده ای از مقامات ایرانی در آرژانتین متهم شده بودند، با چه کسی باید مذاکره می کردیم؟

به گزارش فارس، «نیسمن» کمی قبل از مرگ خود، رئیس جمهور و «هکتور تیمرمن» وزیر امور خارجه این کشور آمریکای جنوبی را به سرپوش گذاشتن روی اقدامات متهمین و مظنونین پرونده حمله به آمیا در سال 1994 میلادی محکوم کرده بود؛ این حادثه 85 کشته و بیش از 300 زخمی بر جای گذاشت.

در مقابل اتهامات وارد شده از سوی دادستان، دولت آرژانتین علاوه بر رد شکایت «نیسمن»، وی را دروغگو توصیف کرد و اقداماتش را به عملیاتی از سرویس های اطلاعاتی نسبت داد. جسد بی جان دادستان ویژه پرونده آمیا شب 18 ژانویه (28 دی 93) به همراه یک تفنگ با کالیبر 22 در حمام محل سکونتش یافت شد.

مرگ «نیسمن» توسط مخالفین دولت و گروه های قدرتمند و برخی رسانه های ارتباط جمعی به ابزاری برای ارتباط دادن قوه مجریه با این اتفاق ناگوار تبدیل شده است. رئیس جمهور آرژانتین در این خصوص اذعان داشت نسبت به این مسئله که مرگ «نیسمن» به عنوان عنصری در عملیات ضد دولتی این کشور مورد استفاده قرار گرفته متقاعد شده است.

دادستان ویژه پرونده آمیا نیز به داشتن ارتباطات مستقیم با سرویس های اطلاعاتی آمریکایی متهم شده بود؛ اسناد منتشر شده توسط ویکی لیکس در سال 2010، ارتباطات وی را با کارمندان سفارت ایالات متحده آمریکا در «بوینوس آیرس» افشا کردند.

کلید واژه ها: آرژانتین


نظر شما :