توضیحات ولایتی درباره نامه ظریف

۰۵ دی ۱۳۹۳ | ۱۷:۲۷ کد : ۱۹۴۲۳۲۶ سرخط اخبار

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رایزنی پیش و بعد از مذاکرات سیاستی است که همه کشورها از جمله ایران به آن عمل می کنند تا سایر کشورها مواضع ما را از زبان خودمان بشنوند نه دیگران.

علی اکبر ولایتی در گفت وگوی تفصیلی با ایسنا، در رابطه با نامه ای که وزیر امور خارجه کشورمان به همتایان خارجی خود نوشته است، گفت: دکتر ظریف اطلاع داده بودند که این کار را انجام داده اند، ولی در رابطه با جزییات آن صحبتی نکرده اند، ولی هر دوی ما و همچنین کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند در چارچوب دیدگاه هایی که مقام معظم رهبری تعیین کردند حرکت کرده و یا سخن می گویند و در حقیقت این دیدگاه ها به هم خیلی نزدیک است.

وی ادامه داد: غربی ها و مشخصا آمریکایی ها به صورت غیرعادلانه یا صریح تر بگویم زورگویانه می خواهند ایران قدرتمند نباشد حتی اگر این قدرت صلح آمیز باشد آن ها آن را نمی پذیرند.

ولایتی با بیان اینکه بارها مراکز هسته ای و بخش هایی که به فعالیت های هسته ای ما مربوط می شود توسط بازرسان آژانس بررسی شده اند، گفت: آن ها هم تاکید کرده اند که هیچ آثاری از استفاده غیرصلح آمیز و یا مقاصد نظامی در زمینه هسته ای و در مراکز ما دیده نشده است، همچنین اگر ما NPT را امضا کرده ایم و نظارت آژانس را پذیرفته ایم پس دیگر جایی برای نگرانی آمریکا یا غرب باقی نمی ماند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: از سوی دیگر شاهد هستیم که اسرائیل که رژیمی غاصب است بسیاری از کارها را به دور از نظارت بین المللی انجام می دهد، در حالی که ملزم است این اقدامات را تحت نظارت های بین المللی انجام دهد، ولی از آنجا که آن ها یا برخی کشورها به آمریکا نزدیک هستند یا کسی نمی تواند به آن ها اعتراضی کند یا اعتراض آن ها به مثابه تعرض مستقیم به آمریکا محسوب می شود.

تغییر موضع غرب در مذاکرات ناشی از مشخص نبودن چارچوب های آنهاست

وی در پاسخ به این سئوال که در گذشته وقتی مذاکرات هسته ای به مراحل پایانی خود نزدیک می شد شاهد تغییر مواضع غرب بودیم آیا این بار هم مثل دفعات قبل غربی ها دیدگاه های خود را تغییر داده اند؟ تصریح کرد: نمونه تغییر مواضع غرب را در مذاکرات وین شاهد بودیم. آن ها تا صبح یکشنبه به گونه ای اعلام موضع کرده بودند که گویی همه چیز به سمت نتیجه قطعی می رود، ولی به طور ناگهانی مواضع آن ها تغییر کرد و این نشان می دهد که حتی مذاکره کنندگان آن ها که وزیر خارجه آمریکا هم از جمله آن ها بود از خود اختیاری ندارند؛ بنابراین بهتر است آمریکایی ها و اعضای 1+5 کسانی را برای مذاکره بفرستند که اراده داشته باشند و مانند ما چارچوب هایشان مشخص باشد.

ولایتی تصریح کرد: قطعا قبل از آغاز هر مذاکره کشورها با وزاری خارجه خود به توافق های مقدماتی می رسند، ولی اینکه بعد می بینیم آمریکایی ها مواضع خود را تغییر می دهند شاید ناشی از آن باشد که عده ای در داخل و یا خارج به آن ها فشار می آورند تا نتیجه مذاکرات را به نفع خود تغییر دهند. این امر باعث می شود، آمریکایی ها که از گذشته مدعی ابرقدرتی جهان را دارند با این نقض عهدها خود را بی اعتبار کنند.

نامه ظریف به همتایانش، رایزنی پیش از مذاکرات بود

ولایتی در مورد این موضوع که آیا نامه وزیر امور خارجه کشورمان به همتایانش حاکی از حقانیت و نشانه حسن نیت ایران در مذاکرات با 1+5 نیست؟، بیان کرد: همان طور که آمریکایی ها قبل یا پس از هر مذاکره لابی کرده و یا به رایزنی با سایر کشورها می پردازند تا نظرهای خود را اعمال کنند ما نیز همین کار را انجام می دهیم و در واقع آقای ظریف نیز همین کار را کردند تا کشورهای دیگر مواضع ما را از زبان خودمان بشنوند نه آمریکایی ها.

کاهش قیمت نفت تصمیمی سیاسی برای پدیده به ظاهر اقتصادی است

وی درباره کاهش قیمت نفت در راستای فشار آوردن به ایران و متحدان ما چنین گفت: به نظر می رسد نفت را آمریکایی ها و برخی متحدانشان به ابزار سیاسی تبدیل کرده اند تا از این طریق به کشورهای تولیدکننده نفت فشار بیاورند. همچنین به نظر می رسد یک عزم سیاسی پشت این ماجرا وجود دارد و کاهش قیمت نفت یک تصمیم سیاسی برای یک پدیده به ظاهر اقتصادی است.

ولایتی نخستین اقدام برای کاهش قیمت جهانی نفت را مربوط به زمان ریاست جمهوری ریگان در آمریکا دانست و گفت: در آن زمان ریگان با اعلام اینکه نفت گران است گفت که باید قیمت این کالا پایین بیاید و این در حالیست که در سال های 1361 تا 1362 قیمت نفت میان 40 تا 45 دلار بود ولی پس از تصمیم رییس جمهور آمریکا و اشباع بازار از نفت قیمت این کالا در بازار به بشکه ای 5 تا 7 دلار رسید.

وی ادامه داد: از نظر من امروز هم کاهش قیمت نفت تصمیم سیاسی است و هدف آن ها برای این کار فشار آوردن به کشورهای تولیدکننده نفت است.

با وجود تمام فشارها ایران از تصمیمات استراتژیک خود عقب نشینی نخواهد کرد

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تاثیر کاهش قیمت نفت بر سیاست و اقتصاد ایران، اظهار کرد: در سال های 1363 تا 64 که اوج جنگ بود نفت ما به قیمت کمی فروخته می شد، اما با وجود جنگ و تمام کمبودها کشور اداره می شد؛ بنابراین امروز هم اگر ملت مصمم باشند که روی پای خود بایستند و استقلال داشته باشند حتی با وجود فشارهایی که بر روی آن ها می آورند از تصمیمات استراتژیک خود عقب نخواهند نشست.

ولایتی افزود: اگر ایران از خواسته های عدالت خواهانه متحدینش در منطقه حمایت می کند قطعا این حمایت ها حتی در شرایط سخت اقتصادی نیز ادامه خواهد داشت. تصمیمات استراتژیک ما هرگز تغییر نمی کند؛ چرا که در این صورت دیگر استراتژیک نخواهند بود.

وی درباره اینکه آیا کاهش قیمت نفت بر روی مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 تاثیر خواهد گذاشت؟ گفت: شاید یکی از اهداف در رابطه با کاهش قیمت نفت این باشد که در مذاکرات هسته ای ما را تحت فشار بگذارند. همچنین امکان دارد همان طور که روسیه را در رابطه با اوکراین تحت فشار می گذارند بخواهند ایران را نیز از این طریق در شرایط سخت قرار بدهند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک با اشاره به مقاومت کشورهای منطقه مانند عراق و سوریه در مقابل فشارهای خارجی گفت: کشوری مثل عراق که تولیدکننده نفت است هم از طرف آمریکایی ها و وابستگان آن ها در منطقه که داعش را به جان مردم این کشور انداختند، تحت فشار قرار گرفتند. اگر عراق بخواهد با آن ها مقابله کند قطعا نیاز دارد تا برای دفاع از تمامیت ارضی خود تجهیزات و امکاناتی را فراهم کند که کاهش قیمت نفت قطعا آن ها را با مشکل مواجه خواهد کرد. همچنین سوریه نیز که از جمله تولیدکنندگان نفت است به نوعی تحت تاثیر گروه های تروریستی و عناصر افراطی قرار دارد و آن ها نیز با این کاهش قیمت ها برای ادامه مقابله با گروه های افراطی به مشکل خواهند خورد، ولی قطعا روی پای خود ایستاده و در مقابل این فشارها کمر خم نخواهند کرد.

ولایتی در بخش دیگری از این گفت وگو خاطرنشان کرد: ابزار نمی جنگند بلکه این نفرات هستند که می جنگند. در جنگ ویتنام، ویتنامی ها چریک هایی بودند که مقابل آمریکا مبارزه می کردند و با وجود شرایط سخت و با حداقل غذا طوری مقاومت کردند که آمریکایی ها پس از 8 سال جنگ در ویتنام و در اختیارداشتن 600 هزار نفر مجبور به پذیرش شکست و عقب نشینی از ویتنام، لائوس و کامبوج شدند؛ بنابراین اگر ملتی بخواهد مقابل هر فشار و سختی برای به دست آوردن عزت خود خواهد ایستاد.

عزم و اراده جدی برای مقابله با فشارها، در منطقه دیده می شود

ولایتی در مورد اینکه آیا عزم و اراده جدی برای مقابله با این شرایط سخت و فشارهای موجود در منطقه می بینید؟ تاکید کرد: بله، مردم عراق جلوی صدام ایستادند و ما انتفاضه عراق را در زمان صدام دیدیم. آن ها از آن زمان تا امروز دست از مبارزه نکشیدند و وقتی آمریکایی ها وارد این کشور شدند باز هم مردم عراق بر خواسته های خود پافشاری کردند؛ بنابراین عزم و اراده برای مقابله با سختی ها حتی در کشوری مانند عراق نیز که با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند دیده می شود.

راه نجات ما برای برون رفت از شرایط سخت روآوردن به اقتصاد مقاومتی است

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص اینکه آیا عزم و برنامه ریزی جدی برای کاهش وابستگی اقتصاد ایران به فروش نفت وجود دارد؟ بیان کرد: راه نجات ما روآوردن به اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی یعنی در شرایط سخت بتوانیم کشور را بدون فروش نفت نیز اداره کنیم و این وظیفه مجلس شورای اسلامی است که با وضع قوانین مناسب و با توجه به مبانی اقتصاد مقاومتی قوانینی تصویب کرده و دولت آن را اجرایی کند تا بتوانیم بدون اتکای صرف به فروش نفت کشور را اداره کنیم.

وی تاکید کرد: ایران امکانات خوبی دارد که می تواند آن ها را جایگزین نفت کند و یکی از این امکانات بحث ترانزیت است که بسیاری از کشورهای همسایه خواهان استفاده از آن هستند.

ولایتی در پاسخ به این سئوال که با توجه به رفت و آمدهایی که وزرای خارجه کشورهای منطقه و مسئولان سایر کشورها برای حل مساله تروریست داشته اند آیا نتایج موردنظر در این زمینه حاصل شده است؟ گفت: گفته می شود ارتباط بین کشورها ارتباط بین آدم ها است؛ بنابراین اگر وزیر خارجه ما با وزرای خارجه کشورهای همسایه رفت و آمد داشته باشد و یا رییس مجلس و رییس جمهور ما با سایر همتایان خود رفت و آمد داشته باشند قطعا شاهد افزایش تفاهم ها میان کشورها خواهیم بود. به ویژه اینکه این رفت و آمدها و روابط به امضای یادداشت تفاهم ها منتهی شود و مجالس کشورها هم آن را تصویب کنند که در این صورت طرفین ملزم به رعایت تعهدهای خود خواهند شد و در این صورت دیدارها و روابط مسئولان کشورها نتایج مثبت تری به دنبال خواهد داشت.

وی در پایان درباره نقش ایران در منطقه برای مقابله با گروه های تروریستی، خاطرنشان کرد: ایران به دلیل استقلال و قدرت نفوذی که در جهان و به ویژه در منطقه دارد می تواند نقش محوری ایفا کن، کما اینکه مسئولان عراق و سوریه نیز اذعان داشته اند که بدون حمایت های ایران قادر به مقابله با اقدامات داعش و گروه های تروریستی نبوده اند.

کلید واژه ها: کاهش قیمت نفت مجمع تشخیص مصلحت نظام اقتصاد مقاومتی


نظر شما :