اخبار روز چهارم مذاکرات هسته‌ای در وین

۵+۱ پیشنهاد جدیدی به ایران نداد

۳۰ آبان ۱۳۹۳ | ۱۸:۳۴ کد : ۱۹۴۱۰۵۵ اخبار اصلی گام به گام تا توافق جامع
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمعه شب در جمع خبرنگاران در وین گفت: بحث های زیادی در مذاکرات وین انجام شده ولی ایده های جدید و پیشنهاد قابل توجهی نبوده است که به تهران ببرم.
۵+۱ پیشنهاد جدیدی به ایران نداد

23:53- روزنامه اسرائیلی هاآرتص روز جمعه نوشت که ارزیابی ارتش اسرائیل این است که مذاکرات کنونی در وین به توافق نهایی منجر نخواهد شد، بلکه مذاکرات تمدید می شود. هاآرتص به نقل از یک مقام ارشد سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل نوشت: سناریوی اول این است که توافق موقت برای چند ماه دیگر تمدید شود اما این احتمال نیز هست که در سندی توافق های کلی گنجانده و گفته شود که جزئیات بعدا مورد بحث قرار گیرد.

23:48- وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که سرگئی لاوروف و جان کری، وزیران خارجه روسیه و آمریکا روز جمعه در مکالمه ای تلفنی در مورد انجام تلاش های بیشتر برای دستیابی به موافقتنامه هسته ای با ایران توافق کردند. به گزارش خبرگزاری رویترز، لاوروف و کری احتمال برگزاری نشست وزیران خارجه کشورهای عضو گروه 1+5 را نیز رد نکردند.

23:32- سومین دور از مذاکرات سه جانبه محمد جواد ظریف و جان کری وزیران خارجه ایران و آمریکا که با حضور کاترین اشتون هماهنگ کننده گروه 1+5 در شهر وین آغاز شده بود، پایان یافت. فارس گزارش داد، بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، کری پس از پایان گفت وگوی سه جانبه، در حال رایزنی دوجانبه با لوران فابیوس همتای فرانسوی خود است.

22:30- جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد سفر جان کری، وزیر خارجه این کشور به پاریس برای تداوم مذاکرات با وزیر امور خارجه ایران، هماهنگ کننده گروه 1+5 و اعضای این گروه به تعویق افتاده است.

22:11- محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمعه شب در جمع خبرنگاران در وین گفت: بحث های زیادی در مذاکرات وین انجام شده ولی ایده های جدید و پیشنهاد قابل توجهی نبوده است که به تهران ببرم.

21:05- مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه روز جمعه گزارش های منتشر شده از سوی منابع غربی در مورد ارائه پیشنهاد جدید به ایران در مذاکرات هسته ای را رد کرده و آن را خبرسازی خواند.

20:52- سومین دور نشست سه جانبه محمدجواد ظریف، جان کری و کاترین اشتون، وزرای خارجه ایران، آمریکا و هماهنگ کننده 1+5 در وین لحظاتی پیش آغاز شد.

20:44- خبرنگار مهر در وین نوشته در جریان مذاکرات با جان کری و دو وزیر خارجه دیگر به هیچ وجه بحث تمدید مذاکرات مطرح نشده است و جدیت برای ادامه مذاکرات و رسیدن به توافق ادامه دارد و حتی طرفین به شانس توافق تا 24 نوامبر نیز همچنان امیدوار هستند.

19:58- خبرنگار ایسنا از وین گزارش داد فیلیپ هاموند و لوران فابیوس، وزیران خارجه انگلیس و فرانسه که صبح جمعه برای شرکت در مذاکرات هسته ای به وین آمده بودند عصر امروز پس از دیدار و گفت وگو با همتایان خود به پایتخت هایشان بازگشتند.

19:19- فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس عصر جمعه پس از گفت وگو با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود گفت: اختلافات قابل توجه هنوز باقی مانده است.

18:15- محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در ادامه رایزنی های دهمین دور مذاکرات جامع هسته ای در وین لحظاتی پیش با لوران فابیوس همتای فرانسوی خود گفت وگو کرد.

18:01- خبرگزاری روسی ایتارتاس به نقل از مقامات نزدیک به مذاکرات هسته ای اعلام کرد گروه 1+5 پیشنهادات جدیدی به ایران داده است که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، از طریق یک خط امن به تهران منتقل خواهد کرد. به گزراش تسنیم، این مقام اضافه کرد: گفتگوها درباره پیشنهادات درباره عناصر کلیدی یک توافق احتمالی است. وی در ادامه افزود که این پیشنهاد شامل نکاتی درباره لغو برخی تحریم ها علیه ایران و محدودیت ها بر برنامه هسته ای این کشور است.

17:47- محمدجواد ظریف و فیلیپ هاموند وزرای خارجه ایران و انگلستان لحظاتی پیش در چهارمین روز از دهمین دور مذاکرات جامع هسته ای در وین به گفت وگو نشستند. به گزارش فارس، ظریف پیش از این نشستی چهارجانبه با هاموند، لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه و هانس دیترلوکاس نماینده آلمان در گروه 1+5 داشت.

17:40- فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس، روز جمعه در وین گفت که اگر توافق هسته ای میان ایران و 1 + 5 صورت گیرد، امتیازهای فراوانی نصیب تهران خواهد شد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، هاموند در هنگام ورود به وین به خبرنگاران گفت: امتیازهای ایران فراوان خواهد بود؛ از دسترسی به بخش عمده ای از دارایی های مسدود شده بگیرید تا امکان تجارت آزاد با جهان و برقراری روابط عادی با کشورهای مختلف.

16:54 - یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به خبرگزاری های داخلی گفته است: ما از مسقط تاکنون طرح های مختلفی داده ایم. هنوز این ایده ها به مرحله ای نرسیده که دکتر ظریف به تهران ببرد و بنابراین ایشان به تهران نمی رود و مذاکرات ادامه می یابد.

16:45- نشست چهارجانبه محمدجواد ظریف، لوران فابیوس، فیلیپ هاموند و هانس دیتر لوکاس وزرای خارجه ایران، فرانسه و انگلستان و نماینده آلمان در گروه 1+5 آغاز شد.

15:47- هرچند که اعلام شد محمدجواد ظریف برای پاره ای مشورت ها به تهران باز می گردد، اما یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده ایرانی به خبرنگار ایرنا گفت سایر مذاکره کنندگان و دیپلمات های ارشد ایرانی در وین خواهند ماند تا به رایزنی ها و مذاکرات خود ادامه دهند.

15:41- دومین نشست محمدجواد ظریف، جان کری و کاترین اشتون وزرای خارجه ایران و آمریکا و هماهنگ کننده 1+5 که پیش از ظهر امروز در وین برگزار شده بود بعد از دو ساعت پایان یافت. به گزارش خبرنگار فارس، قرار است ساعت 14 به وقت وین نشست چهارجانبه ظریف و وزرای خارجه انگلیس و فرانسه و نماینده آلمان در گروه 1+5 برگزار شود. ظریف بعدازظهر نیز نشستی دوجانبه با وزیر خارجه انگلیس دارد و پس از آن هم با فابیوس به صورت دوجانبه دیدار می کند. قرار است کری با هاموند و فابیوس نیز دیدار کند و پس از آن نشست وزرای خارجه آمریکا، انگلیس، فرانسه، نماینده آلمان در 1+5 و اشتون برگزار شود.

15:33- ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این عکس را در صفحه توئیتر خود منتشر کرده است.

15:16- فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس دقایقی پیش وارد هتل پله کوبورگ، محل برگزاری مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 شد. به گزارش خبرنگار تسنیم، وی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه مذاکرات هسته ای ایران بسیار سخت و پیچیده است، از ایران خواست که برای دستیابی به توافق انعطاف بیشتری از خود نشان دهد و در ازای آن "ما نیز انعطاف نشان خواهیم داد."

15:12- توئیتر جان بورگر، سردبیر دیپلماتیک گاردین: امشب یک مکث در مذاکرات هسته ای ایران در وین. ظریف، هاموند، فابیوس به پایتخت های خود باز می گردند. کری گفت: به پاریس می روم.

15:04- توئیتر جان بورگر، سردبیر دیپلماتیک گاردین: هاموند در مذاکرات هسته ای ایران در وین: مباحث مثبت با فضای صمیمی. جایزه ای بزرگ روی میز اما زمان چندان زیادی باقی نمانده است.

15:01- یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به خبرنگار ایرنا گفت: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه احتمالا امشب به منظور مشورت و  تبادل نظر با مسوولان ارشد کشور به تهران می رود. پیشتر خبرنگار شبکه بی بی سی در توئیتری به نقل از منابع آگاه گزارش داده بود که دیدارهای امروز آقای ظریف، مشخص می کند که آیا لازم است وی سفری به تهران داشته باشد یا نه. وزیر امور خارجه امروز با همتایان آمریکایی، فرانسوی و انگلیسی خود دیدار می کند.

14:59- لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه دقایقی پیش وارد هتل پله کوبورگ، محل مذاکرات میان ایران و 1+5 در وین شد. به گزارش تسنیم، فابیوس در جمع خبرنگاران اعلام کرد: برای دستیابی به توافق هسته ای به وین آمده ام.

14:41- خبرنگار ایرنا در وین گزارش داد محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به رغم فشردگی زمان و جدی بودن مذاکرات، با فرارسیدن وقت نماز ظهر، جلسه سه جانبه با اشتون و جان کری را متوقف کرد.

14:17- تونی بلینکن، مشاور معاون امنیت ملی آمریکا گفت که رسیدن به یک توافق جامع تا پیش ازضرب الاجل 24 نوامبر کار دشواری است و به پایین آوردن خواسته های دو طرف بستگی دارد. به گزارش خبرگزاری ایسنا به نقل از فارین پالیسی، وی تصریح کرد: در حال حاضر فکر می کنم رسیدن به نقطه ای که دو طرف خواستار آن هستند کار دشواری است اما غیرممکن نخواهد بود.

14:09- سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، پس از دیدار با همتای عربستانی خود در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که  گفتگوی هسته ای با ایران وارد مرحله جدی شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشا تودی، وی اعلام کرد که تقریبا تمام عناصر دستیابی به یک توافق هسته ای آماده است. لاوروف گفت: از مشارکت کنندگان در مذاکرات وین می خواهیم که اراده لازم برای حل موضوع هسته ای ایران بر اساس حفظ منافع مشترک را داشته باشند. وی افزود: رسیدن به توافق هسته ای با ایران زمان بر است.

13:55- خبرنگار شبکه بی بی سی به نقل از یک مقام بلندپایه ایرانی گزارش داده است که احتمال دارد طرفین بر سر چارچوب به توافق برسند و سپس هفته های آینده مذاکرات برای توافق بر سر جزئیات، در سطح کارشناسی ادامه پیدا کند.

13:44- محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، برای دومین بار در دور نهایی مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی با جان کری، وزیر خارجه آمریکا و کاترین اشتون، هماهنگ کننده گروه 1+5، دیدار کرد.

13:10- چهارمین روز مذاکرات وین 8، صبح جمعه به وقت محلی با دیدار دوجانبه مجید تخت روانچی و سید عباس عراقچی معاونان وزیر امور خارجه ایران با نماینده چین در گروه 1+5 آغاز شد. به گزارش خبرنگار ایرنا در وین، این دیدار که حدود 40 دقیقه طول کشید در هتل کوبورگ، محل استقرار دیپلمات های بلندپایه ایران و 1+5 برگزار شد.

12:43- یک عضو نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته ای درباره مذاکرات سه جانبه شب گذشته با اشتون و کری به خبرنگار مهر گفت:مذاکرات جدی و صریح بود و وارد جزئیات شده و همه موضوعات مورد بررسی قرار گرفته است. وی افزود: ادامه بحث ها به امروز موکول شده است.

11:59- سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز پنج شنبه گفت: مذاکرات در شرایط سخت جریان دارد. رسیدن به توافق دشوار خواهد بود اما نباید این شانس از دست برود.

11:55- لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه با اشاره به مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 گفت:«ایران کاملا حق دارد که از انرژی صلح آمیز هسته ای استفاده کند و پاریس می خواهد تا ضمن تعامل، اختلافات را کم کند.»

11:50- جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پیش از سفر به وین با رد شایعات مربوط به احتمال تمدید مذاکرات گفت: ما در حال حاضر در مورد تمدید مذاکرات گفت و گو نمی کنیم. وی افزود: من مطمئنم که شایعات بسیاری وجود دارد اما نکته کلیدی این است که هیچ چیز توافق نمی شود تا زمانی که همه مسائل مورد توافق قرار گیرد. تنها مذاکره کنندگان می توانند در مورد مذاکرات صحبت کنند. ما درصدد تلاش بسیار سخت برای حل اختلافات هستیم تا بتوانیم یک خط پایان تعریف کنیم و هر آنچه که در توان داریم برای دستیابی به این نقطه مورد استفاده قرار خواهیم داد.

11:01- سومین نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، آمریکا و هماهنگ کننده 1+5 قرار است ساعت ۱۱ امروز به وقت محلی (۱۳:۳۰ به وقت تهران) در هتل «پله کوبورگ» وین برگزار شود.

کلید واژه ها: برنامه هسته اي ايران - برنامه هسته ای ایران - مذاکرات - مذاكرات هسته اي ايران


نظر شما :