کویت دیگر کویت نیست!

۲۱ خرداد ۱۳۹۳ | ۲۱:۰۲ کد : ۱۹۳۴۱۹۵ سرخط اخبار

دولت کویت قصد دارد پرداخت یارانه بنزین را متوقف کند.

به گزارش ایسنا اگر این تصمیم اجرایی شود، ضربه ای به نظام دولت رفاه این کشور ثروتمند حاشیه خلیج فارس محسوب می شود.

دولت کویت در یک بیانیه رسمی در پایان نشست هفتگی خود اعلام کرد: هیأت وزیران تصمیم گرفت، پرداخت یارانه بنزین را متوقف کند.

در این بیانیه آمده است: لغو پرداخت این یارانه حاصل مطالعه شورای عالی برنامه ریزی در خصوص تأثیر آن روی مصرف است.

علی العمیر وزیر نفت کویت اخیرا در مجلس این کشور گفت: لغو پرداخت یارانه بنزین سالانه حدود یک میلیارد دلار صرفه جویی را برای کشور به همراه خواهد داشت.

مجموع یارانه ای که دولت کویت سالانه پرداخت می کند به 18 میلیارد دلار می رسد. قیمت بنزین در کویت در حال حاضر لیتری 20 سنت است.

دولت کویت تصمیم حذف یارانه بنزین را در پی توصیه های کمیته ای که اکتبر گذشته برای بازنگری در یارانه ها تشکیل شد، اتخاذ کرده است. پرداخت یارانه ها روی دوش دولت کویت به طور جدی سنگینی می کند.

دولت کویت در جلسه پارلمان این کشور درباره کسری بودجه به دلیل پرداخت بی وقفه یارانه هایی که هزینه های دولت را به رغم افزایش درآمدهای نفتی تشدید کرده، هشدار داد.

درآمد کویت از صادرات نفت از 45 میلیارد و 900 میلیون دلار در سال 2005 به 106 میلیارد دلار در سال 2013 رسید.

صندوق بین المللی پول به تازگی به دولت کویت توصیه کرده که مانع افزایش دستمزدها شود و در پرداخت یارانه بازنگری کند. آب، برق و سوخت در کویت با قیمت نازل عرضه می شوند.

کویت از 14 پیش تاکنون به دلیل بالا رفتن قیمت نفت با مازاد بودجه مواجه است. این بودجه اضافی دارایی های دولت کویت را به 500 میلیارد دلار رسانده است.

کلید واژه ها: کویت


نظر شما :