بازتاب روز نخست مذاکرات هسته‌ای ژنو در مطبوعات جهان

۱۷ آبان ۱۳۹۲ | ۱۴:۱۳ کد : ۱۹۲۴۰۸۵ سرخط اخبار

اخبار و تحلیل های مربوط به دور جدید مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5، از روز گذشته تاکنون در صدر مطالب مطبوعات و رسانه های بین المللی قرار گرفته و این مذاکرات با حساسیت ویژه ای دنبال شده است. در پایان روز نخست گفت و گوهای ژنو، خبر از پیشرفت مذاکرات و مثبت بودن فضای آن، فصل مشترک تمامی مطبوعاتی است که این موضوع را مورد توجه قرار داده اند.
 

بازتاب روز نخست مذاکرات هسته‌ای ژنو در مطبوعات جهان


به گزارش «تابناک»، سایت شبکه خبری «الجزیره» موضع اتحادیه اروپا را درباره مذاکرات روز گذشته بازتاب داده و به نقل از سخنگوی مسئول سیاست خارجی این اتحادیه می نویسد قدرت های جهانی در گفت و گوهای هسته ای با ایران پیشرفت داشته اند. مایکل مان ضمن بیان این موضوع افزوده اشتون و ظریف روز جمعه با یکدیگر دیدار خواهند کرد تا راجع به انجام اقدامات بیشتری درباره برخی از موضوعات به گفت و گو بپردازند. به گفته وی، پیش از این دیدار نیز دیپلمات های شش کشور طرف مذاکره ایران با یکدیگر ملاقات خواهند کرد تا مقدمات گفت و گوی اشتون با ظریف را تدوین نمایند. 
 

بازتاب روز نخست مذاکرات هسته‌ای ژنو در مطبوعات جهان


خبرگزاری «رویترز»، به موضع کاخ سفید در قبال مذاکرات هسته ای جاری پرداخته و از احتمال کاهش تحریم های ایران خبر داده است. به نوشته این خبرگزاری، سخنگوی کاخ سفید اظهار داشته اعضای گروه 1+5، در ازای موافقت ایران با جلوگیری از پیشرفت برنامه هسته ای خود، تخفیف محدود تحریم ها را مورد توجه قرار خواهند داد. به گفته جی کارنی، در مقابل اتخاذ ساز و کارهای «سفت و سخت و تأیید پذیر» برای بر طرف کردن نگرانی های جامعه بین المللی، شش قدرت جهانی «کاهش محدود، هدفمند و قابل بازگشت تحریم ها را که به ساختار اصلی این تحریم ها لطمه نزند»، مورد توجه قرار خواهند داد. در عین حال، کلیت تحریم ها تا زمان رسیدن به یک توافق نهایی، جامع و مورد تأیید، بر جای خود باقی خواهد بود.
 

بازتاب روز نخست مذاکرات هسته‌ای ژنو در مطبوعات جهان


اما برخی از مطبوعات و رسانه ها نیز مواضع طرف ایرانی را مورد توجه قرار داده اند. روزنامه «واشنگتن پست» با اشاره به مصاحبه وزیر خارجه ایران با شبکه خبری «سی ان ان»، از احتمال رسیدن به تفاهم میان طرفین مذاکره کننده در روز جمعه خبر داده است. این روزنامه می نویسد به اعتقاد محمد جواد ظریف، احتمال رسیدن به یک تفاهم و یا توافق در مذاکرات ژنو وجود دارد. به اعتقاد ظریف، متن مورد توافق طرفین باید سه عنصر، یعنی هدف مشترک برای هر دو طرف، یک نقطه پایان مشخص که می تواند در کمتر از یک سال باشد و مجموعه ای از اقدامات که هر یک از طرفین باید انجام دهد را در بر بگیرد. وی همچنین تأکید کرده ایران به هیچ وجه با تعلیق غنی سازی اورانیوم موافقت نخواهد کرد. 
 

بازتاب روز نخست مذاکرات هسته‌ای ژنو در مطبوعات جهان


روزنامه «گاردین» نیز سخنان عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد ایرانی را بازتاب داده که ضمن اشاره به برداشته شدن گامی مهم در مذاکرات ژنو، از پذیرش طرح پیشنهادی ایران از سوی گروه 1+5 خبر داده است. وی نیز همچون ظریف اشاره کرده که هدف هر دو طرف، تدوین و امضای یک توافقنامه است. با این حال، عراقچی تأکید کرده که هنوز برای اظهار نظر درباره اینکه آیا در همین دور از مذاکرات می توان به یک متن توافقنامه مکتوب دست یافت و یا این امر به دور بعدی موکول می شود، خیلی زود است. گاردین در ادامه به گمانه زنی درباره طرح پیشنهادی ایران به گروه 1+5 پرداخته است. 
 

بازتاب روز نخست مذاکرات هسته‌ای ژنو در مطبوعات جهان


در نهایت، همه این تحولات در شرایطی در جریان است که رژیم اسرائیل به فضاسازی های خود علیه جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته ای ادامه می دهد. به نوشته «دیلی استار» لبنان، رژیم اسرائیل به اخبار منتشره درباره احتمال کاهش تحریم ها در مقابل اعمال محدودیت هایی بر برنامه هسته ای ایران واکنش نشان داده و چنین اقدامی را یک «اشتباه تاریخی» خوانده است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل در این زمینه گفته: «اسرائیل می داند که امروز پیشنهادهایی در ژنو بر روی قرار دارد که به ایران اجازه می دهد توانایی خود برای ساخت سلاح هسته ای را حفظ کند. اسرائیل به طور کامل با این پیشنهادها مخالفت است. من معتقدم که عملی ساختن این پیشنهادات یک اشتباه تاریخی خواهد بود». 

کلید واژه ها: تحریم


نظر شما :