آرژانیتن در انتظار اعزام قضات خود به تهران

۰۶ مهر ۱۳۹۲ | ۰۲:۰۵ کد : ۱۹۲۲۰۵۳ سرخط اخبار

 

خبرگزاری رسمی "تلام" آرژانتین از دیدار هکتور تیمرمن، وزیر امور خارجه این کشور با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود در نیویورک با هدف تبادل نظر و بررسی وضعیت تفاهم نامه امضا شده میان دو کشور بر سر تحقیق درباره انفجار آمیا در سال 1994 میلادی خبر داد.

 

به گزارش ایسنا ، تلام نوشت: رییس دستگاه دیپلماسی آرژانتین در این نشست که روز شنبه برگزار می شود به دنبال آن است تا دریابد که آیا تفاهم نامه مزبور از سوی مجلس یا دولت ایران تصویب شده است و در صورت مثبت بودن پاسخ، پیشنهاد خواهد کرد تا برنامه ای برای تشکیل "کمیسیون حقیقت یاب" در باره انفجار آمیا تشکیل شود.

تفاهم نامه یادشده پس از چند ماه نشست های کارشناسی دو کشور، بهمن سال گذشته در حاشیه نشست سران اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی به امضای تیمرمن و علی اکبر صالحی، وزیر خارجه وقت ایران رسید و دولت آرژانتین نیز در نشست هایی جنجالی و با وجود مخالفت گسترده تشکل های یهودی و رژیم صهیونیستی، به سرعت آن را در مجلس سنا و کنگره نمایندگان آرژانتین تصویب کرد.

بر اساس توافق دو کشور، قرار بود پس از آرژانتین این روند در تهران نیز طی شود اما اردیبهشت گذشته رسانه های ایرانی گزارش دادند که دولت ایران به تنهایی این تفاهم نامه را تایید کرده است و الزامی به تصویب آن از سوی مجلس ایران نیست.

در چنین شرایطی، کریستینا فرناندز د کرچنر، رییس جمهوری آرژانتین روز سه شنبه گذشته در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بار دیگر از امضای این تفاهم نامه دفاع کرد و از دولت ایران خواست درباره روند تایید آن توضیحاتی را به بوینوس آیرس بدهد تا بر اساس آن، بتوانند گام های بعدی را تعیین کنند.

تیمرمن که برای شرکت در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می برد، پنج شنبه شب به رسانه های آرژانتینی گفت که درخواست برگزاری نشست دوجانبه با هدف بررسی وضعیت تفاهم نامه از سوی ایران صورت گرفته است.

وی اظهار کرد:"آرژانتین همانند گذشته، مذاکره را پذیرفت و در این مرحله می خواهیم موضوعاتی را که رییس جمهوری آرژانتین در نطق خود در روز سه شنبه گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کرد، بررسی کنیم و از وضعیت کنونی این تفاهم نامه در روند قانون گذاری ایران مطلع شویم. به عبارت دیگر، می خواهیم بدانیم آیا این تفاهم نامه از سوی مجلس ایران تصویب شده است یا خیر."

وزیر خارجه آرژانتین افزود:" اگر از سوی مجلس تصویب شده باشد، چارچوبی برای تعیین تاریخ تشکیل کمیسیون حقیقت یاب و هم زمان سفر مقام های قضایی آرژانتین به تهران را مشخص خواهیم کرد."

او تصریح کرد: " ما آماده مذاکره هستیم اما این ها موضوعاتی است که ما در این نشست بررسی خواهیم کرد و این ها همان چیزهایی است که رییس جمهوری آرژانتین آن را مطرح کرد."

کمیسیون حقیقت یابی که تیمرمن به آن اشاره کرد، طبق تفاهم نامه با همکاری دو کشور تشکیل می شود و متشکل از پنج حقوقدان شناخته شده و معتبر در صحنه بین المللی خواهند بود اما هیچ یک تابعیت ایرانی یا آرژانتینی نخواهد داشت.

بر اساس این تفاهم نامه، هر کشور حق دارد دو عضو این کمیسیون را پیشنهاد کند و آن ها خود نفر پنجم را برخواهند گزید. وظیفه این کمیسیون، ارایه یک عقیده درباره حادثه آمیا است اما از نظر قضایی، کسی را متهم نخواهند کرد.

تیمرمن گفت:"آرژانتین تایید می کند که از ایالات متحده آمریکا خواسته بود موضوع آمیا نیز در مذاکراتی که دیروز گروه 1+5 با ایران آغاز کرد، گنجانده شود."

کلید واژه ها: آرژانتین تفاهم نامه مجلس


نظر شما :