آهنی: 100 بازرسی سرزده از تاسیسات هسته‌یی ایران بی‌سابقه است

۲۲ اسفند ۱۳۹۱ | ۱۲:۴۳ کد : ۱۹۱۳۸۸۹ سرخط اخبار

سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه گفت: ما عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی و عضو پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) هستیم و تمام تعهدات مندرج در ان پی تی را رعایت کرده ایم و در پی ساخت بمب اتمی نیستیم.

 

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) علی آهنی در گفت وگویی با تاکید بر این که «ما دنبال انرژی هسته یی صلح آمیز که کاملا در چارچوب حق قانونی و مشروع ما می باشد، هستیم» خاطرنشان کرد: از همین رو ما روی این حق مشروع خود پافشاری داریم زیرا مردم ما باید بتوانند از این فناوری برای انرژی و همچنین در حوزه پزشکی نیز استفاده کنند. ما حسن نیت و شفافیت لازم را برای اثبات این که برنامه هسته یی ما دارای ابعاد نظامی نیست، به افکار عمومی نشان دادیم.

 

وی ادامه داد: ما با جدیت تمام با آژانس بین المللی انرژی اتمی و بازرسان آن همکاری داشتیم و تاکنون بیش از 7 هزار و 500 نفر/روز از تاسیسات هسته یی ما بازدید کردند که این میزان در بین اعضای آژانس بی سابقه و منحصر به فرد می باشد.

 

وی با یادآوری این که «در بین آن ها حدود 100 بازرسی سرزده نیز به چشم می خورد که بی سابقه است» اظهار کرد: این امر نشان می دهد که ما کاملا شفاف هستیم و چیزی را پنهان نکردیم. ما برنامه خود را ادامه دادیم و آمادگی خود را برای دستیابی به توافقی در مورد تضمین های لازم نسبت به این که برنامه هسته یی ما غیرنظامی است و غیرنظامی خواهد ماند، را اعلام کردیم اما در همان حال معتقدیم که باید از تضمین های لازم برای این که بتوانیم برنامه هسته یی و غنی سازی (اورانیوم) خود زیر نظارت آژانس را داشته باشیم، برخوردار باشیم. این واقعیت شرایطی است که برنامه هسته یی ما دارد.

 

سفیر ایران در فرانسه هم چنین در پاسخ به سوالی درباره تنگه هرمز گفت: تنگه هرمز در منطقه ای بسیار حساس و مهم است؛ زیرا نیمی از انرژی مصرفی در جهان از این تنگه می گذرد. از همین رو تامین امنیت انرژی برای همه مهم است و این قضیه برای کشورهای این منطقه از جمله ایران نیز مهم می باشد. به همین دلیل ما نسبت به امنیت این منطقه حساس می باشیم.

 

وی افزود: بر اساس تجاربی که داریم ما معتقدیم که حضور نیروهای خارجی در این منطقه حساس به هیچ وجه به تضمین امنیت این منطقه کمک نخواهد کرد. باید امنیت این منطقه به کشورهای آن واگذار شود.

 

به گزارش ایسنا متن کامل مصاحبه آهنی در گفت وگو با بخش فرانسوی رادیو صدای روسیه و تلویزیون اینترنتی ProrussiaTV به این شرح است:

 

* جناب آقای سفیر ممنون از این که با این مصاحبه موافقت کردید. مردم فرانسه جمهوری اسلامی ایران را به خوبی نمی شناسند. ایران قربانی تبلیغات سوء، نادرست و سنگینی است، به اعتقاد شما چرا و با چه هدفی این کار انجام می شود؟

 

** شما به خوبی می دانید که جمهوری اسلامی ایران کشوری کاملا مستقل می باشد که از همان ابتدا بر استقلال سیاسی خود تاکید داشته و مردم ایران هزینه گزافی برای عدم تبعیت خود از قدرت های دیگر پرداخت نموده اند. این سیاست ما را در شرایطی قرار داده است که خوشایند دیگر قدرت های بزرگ جهانی نیست و در نتیجه ما همواره در برابر نوعی شیطانی نشان دادن ایران هستیم که به افکار عمومی جهان اجازه نمی دهد چیزی را که ما می گوییم و چیزی را که بدان اعتقاد داریم را خوب متوجه شوند. این باعث تاسف است اما بخشی از واقعیت جهان است.

 

* اظهارات رییس جمهور احمدی نژاد غالبا توسط رسانه های غربی به طور مستمر تغییر داده می شود اما آیا دلیلی برای این کار وجود دارد؟ سوای موضوع عدم اجازه شناخت واقعیت های ایران چه چیزی باعث می شود که به طور دائم برای تغییر واقعیات ایران اقدام شود؟

 

** هدف این است که اجازه انتقال آن چه به راستی در ایران می گذرد، آن چه که واقعیات ایران است داده نشود. به همین دلیل افکار عمومی در اروپا واقعیات جمهوری اسلامی ایران را نمی شناسند و این مساله جای تاسف دارد از همین رو باید تلاش کرد تصویر درست ایران منعکس شود و واقعیات کشور و جامعه ما که جامعه ای باز است، انتقال یابد. این امر نیز انرژی زیادی می برد.

 

* کشورهایی که خود را مدافع آزادی بیان می دانند مانند امریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا از طریق ممنوعیت شرکت های ماهواره ای جلوی پخش برنامه شبکه های رادیویی و تلویزیونی ایران را گرفته اند. آیا امروز شرایط بهتر شده یا این که جمهوری اسلامی دارای امکانات دیگری برای ارتباط با مخاطبین فرانسه زبان برای دسترسی به این اخبار در اختیار دارد؟

 

** همان طور که شما گفتید ما در برابر این تصمیم غیرقابل قبول و غیرقانونی برای جلوگیری از پخش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به بهانه های نادرست قرار داریم. ما قویا به این امر و این رفتار که کاملا مغایر با کنوانسیون های بین المللی، حقوق بشر و آزادی بیان که آن ها به دفاع از آن می پردازند، اعتراض کردیم. اصلا قابل قبول نیست که میلیون ها مخاطب این برنامه ها از دریافت برنامه های این شبکه ها محروم شوند. متاسفانه ما در برابر این واقعیت تلخ هستیم که در اعتراض به این تصمیم غیرقانونی و غیرقابل قبول هیچ پاسخی دریافت نکردیم. بدیهی است که این وضعیت ما را در شرایط دشواری قرار داده ما تلاش زیادی برای پخش مجدد برنامه ها انجام دادیم و کوشیدیم صدای ایران را به گوش مخاطبان برسانیم. همان گونه که شما از آن چه که به واقع می گذرد مطلع هستید اکثر رسانه ها تحت کنترل برخی جریانات و لابی ها می باشند.

 

* آن ها متمرکز می باشند ..

 

** بله آن ها نمی خواهند که افکار عمومی جز در قالبی که آن ها می خواهند صدای متفاوت دیگری را بشنوند ...

 

* من شنیده ام که ایران به زودی به ماهواره مخابراتی (بدین منظور) ساخت خود مجهز می شود. آیا چنین چیزی درست است و واقعیت دارد؟

 

** این کاملا درست است که ما در این زمینه کار کردیم و پیشرفت هایی داشتیم اما برای این که ما بتوانیم برنامه های خود را از طریق ماهواره پخش کنیم قدری زمان می برد.

 

* آیا اکنون روی اینترنت برنامه شبکه های خبری ایران وجود دارد؟

 

* بله می توان از طریق اینترنت آن ها را دریافت کرد.

 

* من تصور می کنم آن هایی که بخواهند از طریق اینترنت برنامه های خبری ایران را بگیرند با تماس با بخش های ذیربط سفارت اطلاعات لازم برای این کار را دریافت خواهند کرد ...

 

** بله همین طور است.

 

* یکی دیگر از موضوعات خبری مرتبط با ایران مساله توسعه انرژی هسته یی است که مانند موضوع انتشار اخبار (که اشاره شد) یکی از حقوق مشروع تمام کشورهایی است که می خواهند در این زمینه فعالیت کنند، اما این مساله برای ایران مورد اعتراض قرار گرفته است. این در حالی است که در مرزهای ایران و کمی دورتر از آن، کشورهایی هستند که دارای انرژی هسته یی و حتی بمب اتمی می اشند مانند پاکستان، اسراییل یا ترکیه که البته مورد ترکیه خاص است زیرا بمب های اتمی در پایگاه های امریکایی موجود در این کشور می باشد ... چرا باید چیزی را که دیگران توسعه داده اند برای ایران ممنوع شود؟

 

** ابتدا باید توضیح دهم که مورد ایران کاملا متفاوت با کشورهای دیگری است که نام آن را بردید زیرا ما قبل از هر چیز عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی و عضو پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) هستیم و علاوه بر این ما تمام تعهدات مندرج در ان پی تی را رعایت کردیم و نکته مهم تر این که ما در پی ساخت بمب اتمی نیستیم.

 

ما دنبال انرژی هسته یی صلح آمیز که کاملا در چارچوب حق قانونی و مشروع ما می باشد، هستیم. از همین رو ما روی این حق مشروع خود پافشاری داریم زیرا مردم ما باید بتوانند از این فناوری برای انرژی و همچنین در حوزه پزشکی نیز استفاده کنند. ما حسن نیت و شفافیت لازم را برای اثبات این که برنامه هسته یی ما دارای ابعاد نظامی نیست، به افکار عمومی نشان دادیم.

 

ما با جدیت تمام با آژانس بین المللی انرژی اتمی و بازرسان آن همکاری داشتیم و تاکنون بیش از 7 هزار و 500 نفر/روز از تاسیسات هسته یی ما بازدید کردند که این میزان در بین اعضای آژانس بی سابقه و منحصر به فرد می باشد.

 

در بین آن ها حدود 100 بازرسی سرزده نیز به چشم می خورد که بی سابقه است. این امر نشان می دهد که ما کاملا شفاف هستیم و چیزی را پنهان نکردیم. ما برنامه خود را ادامه دادیم و آمادگی خود را برای دستیابی به توافقی در مورد تضمین های لازم نسبت به این که برنامه هسته یی ما غیرنظامی است و غیرنظامی خواهد ماند، را اعلام کردیم اما در همان حال معتقدیم که باید از تضمین های لازم برای این که بتوانیم برنامه هسته یی و غنی سازی (اورانیوم) خود زیر نظارت آژانس را داشته باشیم، برخوردار باشیم. این واقعیت شرایطی است که برنامه هسته یی ما دارد.

 

* آیا در قضیه توسعه انرژی اتمی ایران مساله حفظ ذخائر طبیعی انرژی (نفت، گاز و ...) که این کشور در اختیار دارد نیز مطرح می باشد؟

 

** ببینید برنامه هسته یی ایران چیز جدیدی نیست حدود 40 سال پیش در زمانی که مردم ایران تقریبا نصف جمعیت کنونی بود، آغاز شد. در آن زمان طرح راه اندازی این برنامه و تامین انرژی لازم برای توسعه اقتصادی کشور مطرح شد و این امر مستلزم صرف انرژی و سرمایه گذاری بود که ما در این راستا داشتیم. همچنین بر اساس مصوبه مجلس ایران دولت مجبور است که برای تامین انرژی 20 هزار مگاوات برق هسته یی حدود 20 نیروگاه اتمی بسازد. از همین رو برای این که در این بخش مشکلی نداشته باشیم نیاز است که سوخت مورد نیاز خود را تهیه کنیم. این امر نیز مستلزم غنی سازی (اورانیوم) تا مرز 5 /3 درصد می باشد و این تضمینی است تا تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه های ما متاثر از شرایط بین المللی با وقفه روبرو نگردد. هدف و اصولی که ما دنبال می کنیم این است ...

 

* نوعی خودکفایی در حوزه انرژی

 

کاملا و این امر برای تضمین توسعه اقتصادی کشور است و این برنامه کاملا تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می گیرد.

 

* چگونه می توان نظامی شدن بیش از حد تنگه هرمز را توضیح داد؟ به طور مثال فرانسه در امارات متحده عربی دارای پایگاهی دریایی است ... آیا در پس مبارزه با راهزنی دریایی که بهانه رسمی این حضور نظامی است، اهداف دیگری قرار ندارد؟

 

** تنگه هرمز در منطقه ای بسیار حساس و مهم است؛ زیرا نیمی از انرژی مصرفی در جهان از این تنگه می گذرد. از همین رو تامین امنیت انرژی برای همه مهم است و این قضیه برای کشورهای این منطقه از جمله ایران نیز مهم می باشد. به همین دلیل ما نسبت به امنیت این منطقه حساس می باشیم.

 

بر اساس تجاربی که داریم ما معتقدیم که حضور نیروهای خارجی در این منطقه حساس به هیچ وجه به تضمین امنیت این منطقه کمک نخواهد کرد. باید امنیت این منطقه به کشورهای آن واگذار شود. بهانه ای که شما بدان اشاره کردید کاملا بی اساس است زیرا هرگز در این منطقه ما با راهزنی دریائی روبرو نبوده ایم.

 

* فضای هوایی ایران به طور مستمر مورد تجاوز پهپادها قرار می گیرد ... (با توجه به فرود آوردن آن ها) آیا شما از این فناوری که امریکایی ها به شما هدیه می کنند، با کمال میل استفاده می کنید؟

 

** ابتدا باید اشاره کنم که فضای هوایی ما تحت کنترل دقیق و نظارت نیروهای هوایی کشور قرار دارد و این مایه افتخار می باشد. به همین دلیل هم ما توانسته ایم پهپادهای متجاوز را در اختیار بگیریم و این امر نشان از هشیاری نیروهای ما دارد و ایران برای تضمین امنیت ملی کشور به نقش خود ادامه می دهد. بی تردید اطلاعات استخراج شده از این پهپادها همچنین فناوری این پهپادها می تواند برای ما مفید باشد.

 

* جمهوری اسلامی ایران از رژیم سوریه و بشار اسد حمایت می کند در حالی که فرانسه، امریکا، برخی کشورهای غربی و قطر به تسلیح تروریست ها در سوریه می پردازند. موضع ایران در چنین وضعیتی چه می باشد؟

 

در مورد سوریه باید به فکر مردم و آینده آن ها بود ... باید زمینه را آماده کرد تا آن ها خود بتوانند سرنوشت خود را انتخاب کنند و از همین رو باید در اسرع وقت تلاش کرد تا این درگیری خونین را متوقف کرد و در همین حال گروه های مختلف و صلح جو همچنین دولت را به انجام گفت وگوی ملی برای آینده و تدارک انتخابات آتی تشویق کرد تا خود مردم آینده خود کشورشان را انتخاب کنند. هیچ کس دیگری جای مردم این کشور حق انتخاب ندارد. این از اصول ما می باشد. بدیهی است که در این راستا ورود برخی از عناصر به سوریه که توسط کشورهای دیگر تسلیح و تامین مالی می شوند به بهبود اوضاع کمک نخواهد کرد. ضمن این که باید دانست که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد. باید تمام گروه های ذیربط را به حضور در میز مذاکره و تصمیم گیری در مورد آینده خود تشویق نمود.

 

* آیا در این بحران ایران به طور غیرمستقیم نشانه گرفته شده است؟

 

** ایران از نظر ژئوپلیتیک دارای موقعیت و شرایط مهم و منحصر به فردی است که از این بابت جای نگرانی ندارد. ایران ده ها سال است که در محاصره قرار داشته و با بحران های زیاد منطقه ای روبرو بوده ... ایران با دسیسه ها و توطئه های متعدد و حتی اقداماتی برای بی ثبات کردن این کشور که با کمک مالی سیا ... صورت گرفته، روبرو بوده است ... با این حال ایران همواره توانسته است ثبات و امنیت خود را که با هیچ کشور دیگر منطقه ای قابل مقایسه نیست، تضمین کند. از همین رو در این خصوص جای نگرانی نیست.

 

ارزیابی شما از سیاست خارجی فرانسه در قبال ایران چیست؟

مناسبات ایران و فرانسه بسیار تاریخی و مبتنی بر علائق بوده است و به رغم برخی فراز و نشیب ها می توان گفت مناسبات دو کشور به ویژه در زمینه های علمی و دانشگاهی همیشه عمیق بوده است. ما تصور می کنیم که در شرایط حاضر روابط بین دو کشور می تواند توسعه یافته و بهتر شود تا جایی که متناسب تر با شان و جایگاه دو ملت باشد از همین رو باید در این جهت کار کرد.

 

با این حال رفتار فرانسه در این زمینه بسیار تعجب برانگیز است، و نوعی تحریم سیاسی و اقتصادی علیه ایران دیده می شود زیرا به طور مثال می بینیم که پژو از ادامه حضور در بازار ایران به دلایل سیاسی امتناع کرده یا در مورد پرونده پتروپلوس راه حل ایران هرگز به رسانه ها، مردم یا کارگرها معرفی نشد، (این در حالی است که) بازار ایران در حال توسعه می باشد و این امر یک واقعیت است ... آیا شما فکر می کنید این رفتارها بر اساس ایدئولوژی است یا برخوردی بخشی با آن صورت می گیرد؟

مناسبات اقتصادی ایران و فرانسه در بالاترین سطح خود با رکورد 6 میلیارد یورو مبادلات تجاری در سال های گذشته روبرو بوده که اکنون به رقمی کم تر از یک میلیارد یورو تقلیل یافته که جای تاسف دارد زیرا امتیازات تجاری بسیاری برای طرفین وجود دارد. فرانسه که در چارچوب تصمیمات کمیسیون اروپا حرکت می کند برخی الزامات را به شرکت های فرانسوی تحمیل می کند و این شرکت ها غالبا از این که از بازار بزرگ ایران محروم می باشند، ناراحتند. ضمن این که آن ها می بینند که صادرات شرکت های امریکایی به ایران افزایش یافته است.

 

در مورد همکاری پژو با ایران باید گفت که این همکاری بیش از 22 سال است که جریان دارد اما تقریبا از یک سال قبل پژو پس از عقد قراردادی با شرکت امریکایی جنرال موتورز و به استناد بندی در این توافق که شرکت فرانسوی را از همکاری با ایران منع می سازد، تصمیم به قطع یک جانبه همکاری خود گرفت که این امر باعث تاسف می باشد و البته این امر سبب بیکاری و اخراج هزاران تن از کارگران پژو شده است.

 

در مورد پتروپلوس نیز یک شرکت غیر دولتی پیشنهاد جالبی ارائه داد اما با توجه به محدودیت هایی که اتحادیه اروپایی وضع کرده با درخواست آن ها هنوز موافقت نشده است و از همین رو بر عهده آن ها (فرانسوی ها) است که تصمیم بگیرند زیرا این شرکت ایرانی می خواست این پالایشگاه را نجات دهد.

 

این اطلاعات هرگز از سوی رسانه های فرانسوی منتشر نشده، و باید گفت این پیشنهاد یکی از مقبول ترین پیشنهاداتی است که در پرونده پتروپلوس می توانست به نتیجه رسد ... آیا شما تصور می کنید که فرانسه این تحمل را دارد که این گونه راه حل ها را رد کند؟

همیشه برخی محذورهای سیاسی وجود دارد که به شرایط اقتصادی تحمیل می شود اما به اعتقاد ما نباید اجازه داد که مسائل اقتصادی سیاسی شود. این در راستای منافع شرکت های اروپایی یا فرانسوی نیست.

 

به نظر شما چگونه است که از دیکتاتوری اسلامی در ایران مدام صحبت می شود در حالی که فرانسه با اسلامیزه شدن شهرک های حومه شهرهای بزرگ خود توسط قطر یا عربستان سعودی وهابی موافقت دارد؟

ببییند اسلام قبل از هر چیز مبتنی بر احترام، آرامش، عشق و عدالت است. اسلام مخالف هر گونه دیکتاتوری است. از همین رو نباید این مساله را با اسلام مخلوط کرد. جمهوری اسلامی ایران کوشیده است که مدلی از دمکراسی مبتنی بر اسلام ارائه دهد. در این حوزه کار زیادی باید صورت گیرد تا اصول واقعی اسلام پیاده شود و این زمان می برد. ما طی 34 سال رکوردی بی سابقه را ارائه دادیم و بیلانی از کارها ارائه دادیم مردم می توانند خودشان قضاوت کنند. ببینند در زمینه حقوق بشر، حقوق زنان، آزادی بیان و ... آیا آن ها قابل قبول است یا نه .... اگر در این زمینه مقایسه ای با دیگر کشورهای منطقه صورت گیرد، می بینیم که مدل دمکراسی مذهبی ما که البته با مدل دمکراسی و حقوق بشر در اروپا متفاوت است، موفق بوده . در همین حال این قابل قبول نیست که مدلی اروپایی از حقوق بشر از قبل آماده شود و به همه کشورها با تنوع فرهنگی و سنتی مختلف تحمیل شود.

 

در خصوص وضعیت شهرک های حومه پاریس این بر عهده ما نیست که در این مورد مداخله و قضاوتی داشته باشیم و این امر به عهده سیاستمداران این کشور است.

 

اخیرا شاهد تشدید فعالیت "مجاهدین خلق" (منافقین) در پاریس می باشیم. این پدیده را چگونه توضیح می دهید؟

ببینید این فرقه دارای یک رکود تروریستی می باشد. در ایران آن ها مانند خائنین زمان جنگ در فرانسه می باشند که با رژیم نازی همکاری داشتند. باید بدانید که در ایران احساس مردم نسبت به این ها چنین است ... یعنی اگر به ایران بروید و نظر مردم را بپرسید می بینید واکنش مردم چه خواهد بود. متاسفانه با توسل به برخی شگردهای سیاسی آن ها مدعی اند که ماهیت خود را تغییر داده و می گویند که ما اکنون مدافع حقوق بشر و دمکراسی هستیم تا بلکه به این طریق بتوانند شخصیت های سیاسی و نمایندگان را به دام اندازند. باید دقت داشت. باید به بیلان کار آن ها توجه کرد: همکاری آن ها با "صدام حسین"، مشارکت آن ها در کشتار و قتل عام کردها، شیعیان در عراق که بابت آن تحت تعقیب دادگاه های عراق می باشند، علاوه بر این پرونده برخی از رهبران آن ها در دستگاه قضایی فرانسه در دست رسیدگی است که متاسفانه این امر به کندی پیش می رود. اگر این پرونده ها به نتیجه رسد و بابت آن ها حکم صادر شود، شما خواهید دید که این عناصر چه افرادی می باشند و موضع عملکرد آن ها چه بوده و احساس مردم ایران در قبال آن ها چه می باشد.

 

خبر مرگ "هوگو چاوز" امروز منتشر شد. واکنش ایران نسبت به این خبر چه می باشد؟

رئیس جمهور چاوز شخصیت مهمی است که برای مردم و کشور خود زحمات زیادی کشید و کارنامه مهم و درخور تحسینی از خود به جا گذاشت. ما مراتب تسلیت خود را به مردم ونزوئلا ابراز می داریم. از این حادثه محزونیم و رئیس جمهور احمدی نژاد نیز پیام تسلیتی در این خصوص ارسال نموده و شخصا نیز در مراسم بزرگداشت وی شرکت خواهد کرد.

 

سوال آخر این که آیا روسیه برای ایران یک شریک یا متحدی از سر انتخاب است یا ( بخاطر ) نبود متحدی دیگر؟

شما می دانید که ایران و روسیه دو کشور مهم می باشند که هر یک دارای نفوذ و وزنه خاص خود هستند و هیچ کدام نیز نمی توانند دیگری را نادیده بگیرد. ایران و روسیه شریکی هستند که می توانند همکاری های خود را در راستای منافع ملی خود توسعه دهند. ما همسایه هستیم و دارای منافع مشترک بسیاری می باشیم و موارد و فرصت های زیادی برای توسعه و تقویت ارتباطات بر اساس منافع ملی خود داریم. از همین رو هر چند می توان گفت که موارد زیادی برای بهبود بیش تر مناسبات دو کشور وجود دارد اما در شرایط حاضر نیز در مسیر خوبی قرار داریم و امیدواریم که بتوانیم بیش از پیش این روابط را توسعه بخشیم.

 

متشکرم آقای سفیر

خواهش می کنم.

کلید واژه ها: انرژی هسته یی یی فرانسه از همین رو از همین همین رو ... امنیت تضمین برنامه هسته یی برنامه هسته یی ما جمهوری اسلامی هسته یی ما


نظر شما :