معرفی کتاب

دیپلماسی اقتصادی و سیاست‌گذاری خارجی

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰ کد : ۲۰۱۹۰۹۴ اخبار اصلی کتابخانه
کتاب «دیپلماسی اقتصادی و سیاست‌گذاری خارجی» به عنوان اولین کتاب مشترک دانشگاه امام صادق علیه‌السلام و وزارت امور خارجه منتشر شد.
دیپلماسی اقتصادی و سیاست‌گذاری خارجی

دیپلماسی ایرانی: این کتاب به قلم "چارلز چترجی" در نشر Macmillan محصول سال ۲۰۲۰ است که ترجمه آن توسط آقایان امیرحسین عرب‌پور، رضا توکلی و پیمان حسنی از کارشناسان اندیشکده دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام) انجام پذیرفته و در زمستان ۱۴۰۱ با دیباچه‌ای از دکتر مهدی صادقی‌ شاهدانی رئیس محترم شورای علمی این اندیشکده به چاپ رسید.

کتاب حاضر دومین اثر دانشگاهی در حوزه موضوعی دیپلماسی اقتصادی و اولین همکاری مشترک دانشگاه امام صادق علیه‌السلام با مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه است.

زمینه حقوقی نویسنده و انگیزه‌های وی در طراحی گونه‌ای کارآمد از فعالیت‌های دیپلماتیک کشورهای درحال توسعه در اقتصاد جهانی به وضوح در متن این کتاب به چشم‌ می‌آید. بر این اساس، تلفیق نگاه مدیریت بازرگانی، علوم اقتصادی و حقوق بین‌الملل در مترجمین به دنبال آن بوده است که فهمی میان رشته‌ای از نکات سیاستگذاری خارجی را پشتیبانی کند.

در بخشی از این اثر ترجمه‌ای آمده است: «هدف اصلی دیپلماسی اقتصادی، توسعه روابط اقتصادی با کشورهای منتخب بر مبنای دیپلماسی دوجانبه و  بین‌المللی است. از این رو، دیپلمات‌ها باید مذاکره‌کنندگان شایسته‌ای مجهز به دانش و مهارت‌های این حوزه باشند».

دکتر مهدی صادقی شاهدانی استاد‌ تمام علوم اقتصادی و رئیس اندیشکده دیپلماسی اقتصادی در دیباچه این اثر اشاره داشته است که: «دیپلماسی اقتصادی از ظرفیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است تا بتوان با تکیه و تأکید بر آن، گلوگاه‌هایی از سازوکارهای معیوب در حکمرانی کشور را نشانه‌گذاری و کوشش بر علاج آن کرد».

همچنین دکتر خلیل شیرغلامی معاون پژوهشی مرکز مطالعات وزارت امور خارجه در سرآغاز این کتاب آورده است: «در عصر حاضر، مهم‌ترین مأموریت و کارکرد دیپلماسی در دنیا، ایجاد ارزش افزوده اقتصادی برای کشورهاست. منشأ بسیاری از رقابت‌های سیاسی نیز منافع اقتصادی است و سیاست خارجی بیش از هر زمانی در خدمت اقتصاد و توسعه و رفاه شهروندان قرار گرفته است... مترجمان کتاب تلاش ارزشمندی به عمل آورده اند تا با دقتی تحسین برانگیز مفاهیم کتاب را به روشنی رسانده و ترجمه‌ای یک‌دست و قابل فهم از کتاب پیش روی خواننده قرار دهند».

کتاب «دیپلماسی اقتصادی و سیاستگذاری خارجی» در ۲۹۷ صفحه تنظیم و منتشر شده و از طریق مجموعه فروشگاه‌های هر دو نهاد، در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

برای مطالعه و خرید این کتاب به سایت https://b2n.ir/EconomicDiplomacy مراجعه کنید.

کلید واژه ها: دیپلماسی اقتصادی سیاست خارجی حوزه دیپلماسی سیاستگذاری سیاست گذاری خارجی دیپلماسی اقتصادی و سیاست گذاری خارجی


( ۴ )

نظر شما :