در گفت وگو با اکو ایران

صادق خرازی: می گفتند از طرف بیت رهبری ماموریت دارم/معتقدم روس ها فرصت طلبند+ویدئو

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۰:۴۸ کد : ۲۰۰۲۳۷۳ اخبار اصلی اخبار داخلی
*هنر کار بزرگی بود که شهید سلیمانی کرد؛ اینکه آن سنگر و مرزهای بازدارندگی و دفاعی را از داخل ایران هزاران کیلومتر آن طرف تر برد وگرنه شما دیدید که در اروپا، فرانسه مصون نماند، انگلستان، اسپانیا و آلمان مصون نماندند، اینها حتی در ماجرای القاعده و پدرخوانده داعش و طالبان و گروه های تکفیری مشکل داشتند. 
صادق خرازی: می گفتند از طرف بیت رهبری ماموریت دارم/معتقدم روس ها فرصت طلبند+ویدئو

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندا و از کاندیداهای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ می گوید: سیاست خارجی ایران ۲ بال دارد؛ یک بال آن وزارت امور خارجه است و بال دیگر کاری است که نیروی قدس به عنوان یک نیروی واکنش سریع انجام می دهد.

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندا و کاندیدای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ در گفتگویی از رابطه نزدیک سردار سلیمانی و مناسبات بین وزارتخارجه و نیروی قدس سپاه روایت کرده است.

او وقتی پای صداوسیما به میان می آید می گوید می توان با رهبری درباره صداوسیما حرف زد. خرازی از احتمال کاندیداتوری ظریف هم صحبت کرده است.

بخش هایی از گفتگوی اکوایران با صادق خرازی را بخوانید؛

*بخش عمده مناسبات در جبهه مقاومت توسط نیروی قدس رهبری و هدایت می شود.

*کشورهایی که سیاست خارجی آنها ایدئولوژیک است مانند ایالات متحده آمریکا، فرانسه و تا حدی روسیه معمولا این دوگانگی را بین دستگاه امنیت خارجی و نیروهای واکنش سریعشان و دستگاه سیاست خارجی دارند.

سردار سلیمانی و ظریف مناسبات نزدیکی داشتند
*در زمانی که شهید سردار سپهبد سلیمانی در قید حیات بودند مناسبات دکتر ظریف و ایشان، مناسبات نزدیکی بود .

*من معتقد هستم روس ها فرصت طلب هستند. در ماجرای هسته ای آنها بخاطر اینکه در کنار ایران نشستند تهدیدات را بیشتر حس می کنند تا اروپایی ها و آمریکایی ها منتهی آنها اولویت های خودشان را دارند یعنی هرکسی اولویت های خودش را دارد، ما هم اولویت های خودمان را داریم.

* آدم می تواند حدس بزند آقای ظریف این موضوعات را برای پخش نگفتند بلکه برای تاریخ گذاشتند، رندی که این وسط، با چه انگیزه ای چنین کاری را کرده، آنها باید پاسخ دهند و باید رسیدگی شود.

*منافع ایران و روسیه در سوریه مشترک است. برداشت من این است که اگر پای روسیه به سوریه باز نمی شد مشکلات داعش خیلی فراتر بود. آمریکایی ها و ترک ها اگر می توانستند کارهای دیگر هم انجام می دادند؛ حضور روسیه در سوریه برای ادامه بازدارندگی در برابر داعش و در برابر نیروهای تحت حمایت آمریکا یک حضور کاملا قابل دفاع است.

*به دلیل موقعیتی که در دنیای اسلام و جبهه مقاومت داریم، طبیعی است که نیروهای واکنش سریع ما توفیقات بزرگی داشتند یعنی نیروهای واکنش سریع اگر نبودند داعش در مناطق پیرامونی ما کارهایی را می کرد که هزینه های آن خیلی بالاتر از امروز بود. ما برای تامین امنیت خودمان در مدیترانه می جنگیدیم، برای تامین امنیت خودمان برخی از نیروهای مزاحم فرامنطقه ای در هزاران کیلومتر بیرون از مرزهایمان را مهار کرده بودیم در حالی که می توانستیم لب مرز اینکار را کنیم منتهی اینکار هنر نبود. 

هنر بزرگ سردار سلیمانی در دور نگه داشتن داعش از مرزهای ایران

*هنر کار بزرگی بود که شهید سلیمانی کرد؛ اینکه آن سنگر و مرزهای بازدارندگی و دفاعی را از داخل ایران هزاران کیلومتر آن طرف تر برد وگرنه شما دیدید که در اروپا، فرانسه مصون نماند، انگلستان، اسپانیا و آلمان مصون نماندند، اینها حتی در ماجرای القاعده و پدرخوانده داعش و طالبان و گروه های تکفیری مشکل داشتند. 

*کتاب خانم کلینتون به صورت واضح اشاره می کند و می گوید ما برای مهار ایران، مهار مقاومت، برای سرکوب دولت قانونی بشار اسد، برای انهدام قدرت حزب الله و برای مهار اینها داعش را طراحی کردیم و بخشی از این طراحی در اختیار اسرائیل بود. بخشی آموزش، طراحی و برنامه ریزیشان و بخش دیگر ساپورت آنها بود حتی ژاپن ۵۰۰ یا هزار دستگاه ماشین در اختیارشان گذاشت، عربستان سعودی چند رقم صد میلیون دلار و دویست میلیون دلار به آنها پول داده بود.

صادق خرازی: درباره صداوسیما باید با رهبری مذاکره کرد/می گفتند از طرف بیت رهبری ماموریت دارم /ظریف گفت مستقل کاندیدا می شود

سیاست خارجی ایران دو بال دارد؛ وزارتخارجه و نیروی قدس

*از نان شب برای امنیت مردممان واجب تر است که در حوزه پیرامونی خودمان فعال باشیم اگر نباشیم ضربه می خوریم. من مثال می زنم، ۴ داعش بومی که ته مانده های اینها بودند آمدند و یک اقدام کور در مجلس ایران انجام دادند و ۱ هفته ایران بهم خورد، بورس بالا رفت، بورس و اقتصاد افتادند، فرمانده پلیس کف خیابان بود، فرمانده سپاه کف خیابان بود، وزیر کشور کف خیابان بود، امنیت پایتخت بهم ریخته بود آن هم با یک اتفاق کوچک، شما ببینید چندتا از این اتفاقات در ترکیه و کشورهای دیگر افتاد. این نشان می دهد که ضرورت دارد ما در حوزه پیرامونی فعال باشیم و بحث عدم موازنه نیست. سیاست خارجی ایران ۲ بال دارد؛ یک بال آن وزارت امور خارجه است و بال دیگر کاری است که نیروی قدس به عنوان یک نیروی واکنش سریع انجام می دهد. 

*وزارتخارجه و سپاه قدس باهم هماهنگ هستند و کارهای بزرگی با هماهنگی انجام شده است. طبیعی است که جاهایی بهم می خورند. شاید صدها پروژه است، شما از این صد پروژه ۵ درصدش را در نظر بگیرید که دچار یک نوع تصادم شود مثلا ۲۰۰ پروژه باشد، از آن ۵ درصدش ۱۰ الی ۱۵ اختلاف جدی می توان درآورد.

* تجارت خارجی ایران بی در و پیکر است و صاحب ندارد. تجارت خارجی ما نیازمند قوانین و مقررات و تشکیلات و ساختار است. 

*حیات سیاسی ظریف با یک فایل صوتی تغییر نمی کند. یعنی اتفاقی افتاده و ایشان دیدگاهی داشته و نگفته است که می خواهد دیدگاهش پخش شود بلکه کسی خیانت کرده و باید کسی که خیانت کرده را شماتت کرد. نمی شود کسی را بخاطر عقیده و فکرش شماتت کرد. 

*آقای ظریف ۸ سال وزیر خارجه و گرفتار هزار نکته باریکتر از مو بوده و یک مشکلات جدی ماهوی در کارش داشته البته من می گویم که هر کسی عقیده ای دارد و این عقیده ایشان است و خود ایشان باید پاسخ دهند ولی اینگونه نگاه کردن و نگاه صفر و صدی از نظر من خیلی شتاب زده است.

ظریف گفت مستقل کاندیدا می شود

*خیلی از اصلاح طلب ها به آقای ظریف مراجعه کردند که ایشان در انتخابات بیایند و نامزد شوند. با من که صحبت می کردند می گفت من که تصمیم ندارم بیایم  ولی اگر زمانی بخواهم بیایم تصمیم دارم که مستقل بیایم و هر کس خواست از من دفاع و حمایت کند اما اکنون در شرایطی هستم که تصمیمی برای آمدن ندارم و این صحبت برای چند روز اخیر بود که ما با همدیگر صحبت مفصلی داشتیم. 

*آقای ظریف نه متعلق به اصلاح طلبان است و نه اصولگراها بلکه یک شخصیت مستقل فراجناحی دارد و این شخصیت فراجناحی ایشان می تواند زمانی که کاندیدا شد یا فرضا هنوز بر این قوت باقی بماند که ایشان بخواهند در صحنه بیایند برداشت من این است که ایشان خودشان را نامزد می کند و هر کسی که خواست از ایشان حمایت می کند که می تواند یک جریان اصولگرایی باشد یا یک جریان اصلاح طلبی اما قاطبه اصلاح طلبان امروز علاقه دارند که آقای ظریف برای ریاست جمهوری انتخاب شوند چون فکر می کنند که کسی غیر از آقای ظریف را ندارند .

*{در پاسخ به این سوال که چرا حزب ندای ایرانیان خیلی در ساختار اصلاح طلبان جدی گرفته نمی شود}: این سوال قشنگی نیست. اتفاقا چون خیلی جدی هستیم یک رفتار رقابتی نسبت به دوستانمان در ندا دارند و این حرف درستی نیست که جدی گرفته نمی شویم. یعنی چه که جدی گرفته نمی شویم؟ همانطور که ما به ساختار اصلاحات نقد داریم و حرف خودمان را شفاف می زنیم.روز اولی که حزب ندا تشکیل شد سخن از پوست اندازی کردیم که اول ما را زدند ولی بعد خودشان حرف های ما را تکرار کردند، حافظه انسان ها که از بین نمی رود و باید به شعور مردم احترام گذاشت. 

می گفتند از طرف سیستم امنیتی و بیت رهبری ماموریت دارم

*حزب ندا که تشکیل شد اول به ما گفتند اینها از سیستم ماموریت دارند مثلا از سیستم امنیتی یا بیت رهبری آن هم بخاطر شخص من چون من ارتباطات شخصی داشتم و می گفتند اینها ماموریت دارند که بیایند و مثلا اصلاحات را منهدم کنند، بعدها به تناوب دیدند که هیچ حزبی در درون اصلاحات به اندازه حزب ندا توسعه ادبیات اصلاحی را نداشته یعنی ادبیات اصلاحی و پایان انسداد سیاسی که از سال ۸۸ به وجود آمد با تلاش و پیش قراولی بچه های ندا توأم شد و بچه های ندا توانستند آن کارهای بزرگ را انجام دهند.

*منتهی مسیر آقای روحانی در دور اول مسیر کار برای برجام و حل مشکل بین المللی ایران بود و برای تلاشی که آقای روحانی کرد و موفقیتی که آقای روحانی در دور اول ریاست جمهوریش داشت نباید بی انصافی کرد.

درباره صداوسیما باید با رهبری مذاکره کرد

*{در پاسخ به سوالی درباره عملکرد صداوسیما}: من معتقد هستم اولا که می شود همه چیز را با رهبری مذاکره کرد و ایشان در همکاری خیلی همراه هستند چون صدا و سیما زیر نظر رهبری است. شما می گویید برنامه من برای صدا و سیما چیست، من معتقد هستم باید با رهبری صحبت کنیم و بگوییم این آقایی که مدیر عامل صدا و سیما است توان همکاری و ذهن همراهی با دولت ما را ندارد. من مطمئن هستم رهبری تصمیم می گیرند، مثلا رئیس دولتی بود که خدمت رهبری رفت و رهبری از اختیارات خودشان تا یک حدی به آن رئیس دولت انتقال دادند و من نمی خواهم اسم آن رئیس دولت را ببرم. 

*چه کسی گفته رئیس جمهور نظامی می تواند FATF را حل کند؟

*من اگر نمی توانستم گره ها را باز کنم خودم را در معرض قرار نمی دادم. من در برابر مردم مسؤل هستم و نمی توانم مسؤلیتی را قبول کنم ولی بعد از قبول مسؤلیت شروع به تعارف کردن کنم. مدیریت تنها بخشی است که قابل تعارف نیست و کالایی تقسیم نشدنی است؛ مدیریت اقتدار، قدرت و تشخیص می خواهد و باید بر اساس آخرین تشخیص های جهانی و مؤلفه های جهان بینی خاص جلو رفت و کار انجام داد. اگر من این تشخیص را نداشتم که خودم را در معرض قرار نمی دادم؛ نه خودم و نه مردم را معطل نمی کردم.

ویدئوی کامل این مصاحبه را از اینجا می توانید ببینید.

کلید واژه ها: سید محمدد صادق خرازی محمد جواد ظریف


( ۵ )

نظر شما :

خسرو ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۴:۵۲
حرفهای قشنگ وامیدوار کنند قبل از انتخابات.
ایرانی ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۱:۴۳
وای صادق تو‌ چقدر خوبی واقعا که مظهرصداقت و ریاستی !!
ابراهیم قدیمی ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۳:۲۹
جناب صادق خررازی شخصیتی شدیدا قابل مطالعه برای مقام ریاست جمهوری وکار ومدیدیت در دولت است۔ باید در انتها به سایر کاندیدا ها هم توجه کرد۔ مشکل اقتصادی واجتماعی و۔۔۔ما در عدم توانائی وضعف وهرج ومرج درسیاست خارجی ومتاثر از سیاست خارجی طوفانی است که میراث است۔اینکه میگویند روسیه فرصت طلب است گفتار نا معقولی نیست۔ همه کشورها فرصت طلب وفرصت شکار هستند واز فرصت استفاده میکنند۔ایا روسیه برخلاف قول وقراردادها از فرصت استفاده کرده که فکر نمی کنم اینکونه باشد۔روسیه مدیریتی بر خلاف مدیریت های فصلی و پریودیکی مدیریتی ثابت وپایدار وقابل اطمینان دارد۔من فکر میکنم با پیدا شدن انسانهای شاخ دار در ساختمانهای قوه مقننه برخی کشورهای باسیاست فصلی انها هم متعقل وپایدار تر میشوند۔حرکتی بود که ناخواسته توسط عوامل خودشان متاسفانه بصورت فی البداهه صورت پذیرفت۔مطمئنا سیاست های دیگر کشورها ازاین حادثه غیرمنتظره وحیرت اور در اینده متاثرخواهد بود۔