روسیه به دنبال جذب اعضای ناتو است

۱۹ دی ۱۳۹۵ | ۱۸:۱۵ کد : ۱۹۶۶۰۶۵ سرخط اخبار

فارین پالیسی می گوید مواضع ترامپ علیه ناتو و جانبداری وی از پوتین، در دل اعضای پیمان آتلانتیک شمالی رعب و وحشت انداخته و در همین حال، مسکو برای ترمیم روابط با ناتو، چراغ سبز نشان داده است.

به گزارش فارس، نشریه آمریکایی «فارن پالیسی» در مقاله ای به احتمال تضعیف جدی روابط ناتو و واشنگتن با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا و ارسال سیگنال های مثبت از سوی مسکو برای گرم کردن روابط با این پیمان نظامی پرداخته است.

در ادامه ترجمه بخش هایی از این مقاله آمده است:


روابط روسیه و ناتو در سال های اخیر چندان خوب نبوده است، اما چهارشنبه ناگهان «آندری کلین» مدیر همکاری های اروپایی وزارت خارجه روسیه گفت که روسیه «باید روابط خود را با ناتو عادی کند.»

این مدیر ارشد که در صورت تبعیت از سیاست های چند سال اخیر مسکو باید اتهام «تهاجم به سمت مرزهای روسیه» را به ناتو می زده، برعکس، به تمجیدی گرم از پیمان نظامی اروپایی ها پرداخته و گفته که قرار گرفتن در زمره اعضای ناتو، اقدامی «منطقی» است زیرا منافع سیاسی اتحاد با دیگران و صرفه جویی در هزینه های نظامی، از این راهبرد حاصل می شود.

این تغییر مسیری ناگهانی در مسیر سیاست خارجی اروپایی روس هاست. همین دو ماه پیش بود که «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه، قول اقدام تلافی جویانه مسکو در برابر اعزام سربازهای ناتو به مرزهای روسیه را داد.

منشأ داستان جدید روس ها و ناتو را شاید بتوان بیش از هر چیز در انتخاب «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس جمهور بعدی آمریکا جستجو کرد.

تصرف شبه جزیره کریمه، حمله نه چندان در لفافه به اوکراین، گردن کِشی هسته ای و سیل تحریم های اروپا و آمریکا علیه روسیه، روابط روس ها و غرب را به بدترین وضعیت خود در سال های پس از جنگ سرد سوق داده بود ولی ترامپ حتی به قیمت چشیدن طعم انتقادات تند داخلی ها، گفت که می خواهد روند روابط با روسیه را تغییر دهد.

ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتی خود وعده هایی بر خلاف معاهده مصوب ناتو داد و گفت که برای ادامه کمک به این بلوک نظامی، شرط و شروط خواهد گذاشت. وی همچنین در آن روزها تعریفی عجیب از پوتین کرد و گفت که وی نسبت به اوباما، رهبری بزرگ تر برای ملت خود بوده است. در آخرین مورد هم در صفحه توئیتری خود، بخاطر عدم اتخاذ رویکرد تلافی جویانه در برابر اخراج دیپلمات های روس از خاک آمریکا، از پوتین تعریف و تمجید کرد.

ترامپ پس از انتخاب به عنوان رئیس جمهور آینده آمریکا، روند ایجاد شک و شبهه در خصوص آینده روابط کشورش با ناتو را متوقف کرد و قانون گذاران طرفدار ناتو در کنگره آمریکا هم سعی کردند در دل اعضای ناتو  در خصوص موضع واشنگتن در قبال این معاهده اطمینان ایجاد کنند.

حتی «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو هم به خیل تسلی دهندگان پیوست و سعی کرد اطمینان را به اردوگاه بازگرداند ولی آنطور که یکی از فرستادگان سابق یک کشور در مقر ناتو، خصوصی به فارین پالیسی گفته، اعضای ناتو با این حرف ها، آرام نشده اند. این فرستاده سابق گفته: «این بیم وجود دارد که قدرت اتحاد (ناتو و آمریکا) در هاله ای از شک و تردید فرو رفته باشد.»

در این روزها که متحدان آمریکا در ناتو، بیمناک شده اند، روس ها امیدوار بنظر می رسند. اظهارنظر آندری کلین شاید اولین سنگ محک مسکو برای سنجیدن امکان نزدیک شدن روسیه و ناتو همزمان با ورود ترامپ به کاخ سفید باشد.

«راشل ریزو» از کارشناسان میز ناتو در مرکز امنیت آمریکای نوین در این خصوص گفته: «فکر می کنم انتشار چنین سخنی آن هم درست چند هفته پیش از به دست گرفتن اختیار دولت توسط ترامپ، بر اساس یک برنامه زمان بندی راهبردی صورت گرفته است.»

کلید واژه ها: ناتو


نظر شما :