اردوغان: ساختار شورای امنیت باید تغییر کند

۰۲ آذر ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۲ کد : ۱۹۶۴۸۵۰ سرخط اخبار

رئیس جمهور ترکیه با انتقاد از حمایت برخی کشورهای اروپایی از تروریست ها و همچنین عدم موفقیت سازمان ملل در مقابله با بحران های منطقه ای، خواستار تغییر ساختار شورای امنیت در این سازمان شد.

به گزارش فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه با اعلام آمادگی برای افزایش همکاری ها با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) ادعا کرد درب های ترکیه به روی پناهندگان سوری و عراقی باز است.

اردوغان طی سخنرانی در مجمع پارلمانی ناتو در «استانبول» با بیان اینکه ترکیه و ناتو باید همکاری ها را افزایش داده و روی دیدگاه های مشترک کار کنند، گفت باید تا قبل از برگزاری نشست (بعدی ناتو) در «ورشو» روی مسائل مهم و شرایط حساس در جهان تصمیم گیری کنیم.

وی درخصوص کودتای نافرجام 15 جولای در ترکیه اظهار داشت در شب کودتا با تروریسم جدیدی به نام سازمان تروریستی «فتح الله گولن» مواجه شدند اما با اقدامات پساکودتا، دموکراسی در ترکیه خود را اثبات کرد.

در حالی که در این نشست سران مختلفی از کشورهای اروپایی از جمله «ینس استولتنبرگ» رئیس ناتو نیز حضور داشتند اما رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد برخی از کشورهای اروپایی و غربی از تروریست های مختلف مانند گولنیست ها، پ.ک.ک و داعش حمایت می کنند.

اردوغان ادعا کرد: ترکیه همواره در خط مبارزه با بحران در سوریه بوده و درب های خودش را به روی پناهندگان سوری و عراقی گشوده است اما برخی کشورهای متحد ترکیه به تروریست های سوری سلاح می رسانند.

وی با بیان اینکه تفاوتی میان گروه «پ.ک.ک» (حزب کارگران کردستان) و تروریست های داعش وجود ندارد، درباره مشارکت نیروهای کُرد حزب اتحاد دموکراتیک سوریه و یگان مدافع خلق که با تداعش در شمال سوریه مبارزه می کنند گفت: اینکه یک گروه تروریستی با گروه تروریستی دیگر بجنگد، باعث تطهیر چهره آنها نخواهد شد.

رئیس جمهور ترکیه با تکرار درخواستش برای ایجاد منطقه حائل در مناطق شمالی سوریه و هم مرز با کشورش، از اعضای ناتو و دیگر متحدان غربی خواست تا برای برقراری منطقه پرواز ممنوع در آسمان سوریه تلاش کنند.

اردوغان با انتقاد از ناتوانی سازمان ملل برای انجام اقدامات موثر جهت مقابله با بحران انسانی در سوریه، خواستار تغییر در ساختار این سازمان و همچنین شورای امنیت شد تا به گفته ی خودش به سازمانی «موثرتر، شفاف تر و دموکراتیک تر» شود زیرا در غیر اینصورت کاری مفیدی برای پایان دادن به بحران های مختلف انجام نخواهد شد.

کلید واژه ها: ناتو


نظر شما :