سوئیس سازوکار مالی مستقل خود با ایران را آماده کرد

۰۲ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۷:۰۹ کد : ۱۹۸۱۲۹۳ سرخط اخبار

یک ماه پس از آنکه وزیر تجارت سوئیس اعلام کرد این کشور به دنبال ایجاد یک کانال مالی مستقل برای ادامه تجارت با ایران است، اکنون رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس از آماده شدن این سازوکار خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از اتاق بازرگانی ایران، «شریف نظام مافی» اعلام کرد که سازوکار مالی دو کشور آماده فعالیت شده است.
به ضرورت تزریق پول به کانال مالی سوئیس اشاره کرد و گفت: اکنون پولی متعلق به ایران در اروپا وجود ندارد؛ بیشتر پول‌های ایران در کشورهای واردکننده نفت یعنی هند، چین و کره جنوبی است.
به گفته وی، در صورت ورود پول نفت ایران از آسیا به اروپا، کانال مالی سوئیس بلافاصله آغاز به کار خواهد کرد.
رئیس اتاق مشترک ایران و سوئیس افزود: در دوره قبلی تحریم‌ها زمانی که سوئیس قصد داشت کانال مالی مشابهی راه‌اندازی کند، به بانک‌هایی که مجوز انتقال پول ایران را دریافت کرده بودند، 24 ساعت فرصت داده شد تا پول‌های ایران را از ژاپن به سوئیس منتقل کنند.
نظام مافی یادآور شد، در دوره گذشته، وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز لازم را صادر کرده بود و اکنون نیز انتقال پول نیازمند مجوز آمریکاست؛ موضوعی که در ماه‌های گذشته محور مذاکرات دولت سوئیس با دولت آمریکا بوده است.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس در پاسخ به این پرسش که آیا زمانی برای عملیاتی شدن سازوکار مالی سوئیس در نظر گرفته شده گفت: هنوز زمان مشخصی اعلام نشده اما همه چیز منتظر ورود پول از سوی ایران به این مکانیسم مالی است.
به گفته نظام مافی، دولت سوئیس بانک عامل را تعیین کرده اما هنوز به طور رسمی نام آن را اعلام نکرده است.
وی افزود: یکی از دو بانک «هریتیج» و «بی‌سی‌پی» (Banque de Commerce et de Placements) وظیفه مدیریت نقل و انتقال پول را برعهده خواهد داشت؛ احتمالا بی‌سی‌پی از سوی دولت سوئیس برای این کار تعیین شده است.
نظام مافی، به نقش بانک بی‌سی‌پی در مبادلات مالی گذشته میان ایران و سوئیس اشاره کرد و گفت: بی‌سی‌پی پیش از تحریم‌ها، نقل و انتقال پول‌های ایران به سوئیس را انجام می‌داد؛ این بانک با بانک‌های ترکیه در ارتباط است و می‌تواند پولی که آنکارا بابت خرید نفت به ایران بدهکار است را به سوئیس منتقل کند.
رئیس اتاق مشترک ایران و سوئیس تاکید کرد که فعالیت کانال مالی سوئیس فعلاً برای صادرات دارو به ایران استفاده خواهد شد و در مرحله بعد، صادرات غله را نیز در بر خواهد گرفت.
به گزارش ایرنا، حدود 60 درصد از صادرات سوئیس به ایران مربوط به صادرات دارو و تجهیزات پزشکی است و راه‌اندازی کانال مالی جدید برای تأمین داروی داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است.

کلید واژه ها: سازوکار ویژه سوئیس سوئیس


( ۲ )

نظر شما :

کشورم ایران ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ | ۲۱:۳۶
خداوندا ایمان دارم به قدرت آن رب العامین ، بلائی سر امریکا بیاور تا چنان نابود شود که نسل نژاد پرست زورگو مثل دایناسورها به انقراض مطلق برسند .