شیخ دبی در تهران

۲۹ بهمن ۱۳۸۶ | ۲۱:۴۴ کد : ۱۵۲۳ اخبار اصلی
محمد بن راشد آل مکتوم کیست؟
شیخ دبی در تهران
محمد بن راشد آل مکتوم، نایب رییس و نخست وزیر امارات عربی متحده و حاکم دبی صبح روز 29 بهمن ماه وارد تهران شد.
 
وی در تاریخ 22 جولای سال 1949 به دنیا آمد. وی سومین پسر رشید ابن سعید آل مکتوم است. محمد بن راشد آل مکتوم از سن چهار سالگی یادگیری زبان عربی و آموزش اسلام را آغاز کرد. در سال 1955 تحصیلات عمومی خود را در مدرسه آل احمد آغاز کرد و در سم 10 سالگی به مدرسه آل شئاب ادامه داد و دو سال بعد به مدرسه راهنمایی دوبی منتقل شد. در سال 1966 وی به همراه یکی از پسر عموهایش به یک مدرسه انگلیسی در ایالات متحده عربی فرستاده شدند.
 
وی برای اولین بار در سال 1979 با یکی از دختر عموهایش ازدواج کرد، در سال 2004 نیز با شاهزاده هایا بنت ال حسین دختر پادشاه اردن ازدواج کرد و صاحب دختری است بخ نام الجلیلا. وی صاحب 7 پسر و 10 دختر دیگر نیز می باشد.
 
آل مکتوم و فرزندان وی به عنوان علاقه مندان هنز سنی عربی بخصوص در زمینه های شعر و معماری شناخته می شوند. آنها همچنین به فعالیت های ورزشی، بخصوص سوارکاری علاقه بسیاری دارند.
 
به عنوان مثال در پانزدهمین دوره از بازی های آسیایی در سال 206، رشید، یکی از پسران آل مکتوم توانست در مسابقات سوارکاری استقامت به تنهایی برنده جایزه طلا شود. همچنین لطیفه، دختر وی توانست در مسابقات پرش با اسب مدال برنز را از آن خود کند. یکی دیگر از دختران وی به نام مایتا مربی تیم ملی کاراته امارات متحده عربی است.
 
محمد بن رشید آل مکتوم همچنین به عنوان یک انسان خیر شناخته می شود. در 19 می سال 2007 وی، 10 میلیارد دلار برای توسعه آمورش در خاورمیانه واگذار کرد که یکی از بزرگترین مبالغی است که در طول تاریخ به عنوان خیریه پرداخت شده است. وی اعلام کرد که این مبلغ برای پر شدن فاصله بین دنیای عرب و جهان مدرن هزینه خواهد شد تا استانداردهای آموزشی و تحقیقاتی را در منطقه بالا ببرد.
 
در سپتامبر سال 2007 وی با برپایی صندوقی خیریه اعلام کرد که برای تحصیل 1 میلیون کودک در کشورهای فقیر پول جمع آوری خواهد کرد. 6 روز پس از راه اندازی این صندوق بیش از 65 میلیون دلار پول به این صندوق واریز شده بود.
 
در تاریخ 3 ژانویه سال 1995 وی به عنوان ولیعهد دوبی شناخته شد. شیخ محمد نظارت بر توسعه بسیاری از پروژه های بزرگ در دوبی را بر عهده دارد. از جمله این پروژه ها می توان به پام آیلند و هتل بزرگ و بسیار لوکس برج العرب در دوبی اشاره کرد. یکی دیگر از پروژه های تحت رهبری وی رج دوبی است که بلندترین ساختمان ساختمان ایستاده جهان به شمار می آید و تا سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
 
با مرگ شیخ مکتوم بن رشد آل مکتوم، برادر بزرگتر وی، شیخ محمد که یک دهه به طور عملی حاکمیت دوبی را بر عهده داشت، به طور رسمی در تاریخ 4 ژانویه سال 2006 به عنوان حاکم دوبی معرفی شد.

( ۱۷ )

نظر شما :